Serwis ze znakiem jakości

 

Spanie.pl

Obalamy mity: Ceny pobytu na Słowacji.
2016-05-13 10:12 , Autor:

 

 

Obalamy mity. Ceny pobytu na Słowacji.
Bratysława
Zamek Spiski
Stary Zamek w Bańskiej Szczawnicy
Tatralandia
 


Wyjazd za granicę często wiąże się z niemałymi kosztami. Opłaty za przejazd, nocleg, wyżywienie, karty wstępu czy inne atrakcje mogą skutecznie opustoszyć portfel. Przyjrzyjmy się sytuacji jednego z najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajów – Słowacji. Krążą już niemal legendy o tamtejszych wygórowanych cenach. Czy tak jest naprawdę? Spróbujmy dojść do prawdy.

 

Po pierwsze: nocleg.
Zaczniemy od najważniejszej kwestii, jaką jest zakwaterowanie. W serwisie Spanie.pl ceny noclegów w Bratysławie zaczynają się już od 10 €, a więc koszty są porównywalne do tych, jakie odnieślibyśmy w Warszawie. Ceny noclegów w słowackich Tatrach oscylują natomiast w rozsądnych granicach 5–15 €. A więc dobry początek – sytuacja nie rysuje się tak groźnie, jak opisują to niektórzy.

 

Po drugie: transport.
Zatem jesteśmy już na miejscu, mamy niedrogą kwaterę i chcielibyśmy zacząć zwiedzanie. Do atrakcji musimy jednak dotrzeć, a trudno to robić z pustym bakiem. Odwiedzamy więc słowacką stację benzynową i czeka tu na nas niespodzianka, tym razem nie tak miła. Ceny paliw są wyższe niż u nas. Za litr benzyny zapłacimy ok. 1,2 €, litr oleju napędowego to koszt ok. 1 €, a LPG – 0,55 €. W takim przypadku najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zatankowanie auta „pod korek” jeszcze po naszej stronie granicy, a przyjemność uzupełniania paliwa na Słowacji zafundujmy sobie tylko wtedy, gdy to konieczne.

Jeśli już jesteśmy przy temacie transportu, warto wspomnieć o opłatach za przejazd autostradami i niektórymi drogami szybkiego ruchu. W tym roku cena dziesięciodniowej winietki to 10 €. W porównaniu do opłat za przejazd polskimi autostradami, Słowacja wypada o niebo lepiej. Wyższe ceny paliw wyrównują się z niższymi za przejazd – i znów okazuje się, że wcale nie jest tak drogo.

paliwo

ceny na Słowacji (w zł)

ceny w Polsce

Pb95

5,28 zł

4,39 zł

ON

4,40 zł

4,04 zł

LPG

2,42 zł

1,59 zł

 

 

Po trzecie: zwiedzanie.
A teraz część zasadnicza, czyli zwiedzanie i inne atrakcje. Weźmiemy pod lupę ceny biletów do trzech popularnych obiektów. Pierwszym z nich będzie Stary Zamek w Bańskiej Szczawnicy. Wstęp do niego to koszt 4 € za osobę dorosłą. Zwiedzanie Jaskini Ochtińskiej to koszt 6 €, a Zamku Spiskiego – 5 €. Średnia 5 € nie wydaje się zatem być zbyt wygórowaną ceną.

Ponieważ na oglądaniu zabytków świat się nie kończy, czas na atrakcję w postaci wizyty w Tatralandii. Przy całodziennym bilecie rodzinnym trzeba liczyć się z portfelem lżejszym o 52 €. Dla porównania trzygodzinny wstęp dla osoby dorosłej to koszt 21 €, tak więc jeśli podróżujemy z rodziną, karnet za 52 € to całkiem w porządku opcja. W zestawieniu z poznańskimi Termami Maltańskimi, gdzie za taki sam bilet trzeba zapłacić 136 zł, Tatralandia wypada gorzej finansowo, ale umówmy się – warto.

 

Po czwarte: wyżywienie.
Nie samymi atrakcjami człowiek żyje – jeść też trzeba. Kierujemy się więc do restauracji. Średni koszt zupy w słowackich lokalach to ok. 2 €, za drugie danie zapłacimy w granicach 3-4 €, cena kawy z ciastkiem na deser nie przekroczy 4 €. Są miejsca, gdzie kompletny obiad można otrzymać już za 2,8 €. Koszt pizzy to ok. 5 €, a piwa – 1,5 € za pół litra. Podsumowując tę kwestię: ceny niższe, niż w popularnych polskich miejscowościach urlopowych w sezonie.

 

Po piąte: inne produkty.
Jeśli zajdzie potrzeba zaopatrzenia się w podstawowe produkty w słowackim sklepie, trzeba liczyć się z cenami nawet o 20% wyższymi, niż u nas. W przeliczeniu na złotówki za chleb zapłacimy 4,4 zł, 200 g masła to koszt niemal 5,8 zł, a półtora litra wody mineralnej – ponad 2,2 zł. To tylko przykłady, ale potwierdzają, że koszty utrzymania na Słowacji są wyższe, niż w Polsce.

 

Podsumowanie.
Choć na Słowacji ceny paliw i produktów spożywczych nie są najkorzystniejsze, wydatki za nocleg i wyżywienie do mocno wygórowanych z pewnością nie należą – a są to przecież te najważniejsze dla turysty koszty. Mitem jest zatem, że Słowacja to kraj drogi i z tego powodu nieprzyjazny dla zagranicznych gości. Podsumowując: nie taka Słowacja straszna, jak ją malują.

 

źródło zdjęć: http://slovakia.travel/pl
źródło filmu: https://www.youtube.com/channel/UC0fSsgJa_HxWntWQSgzrYGg

 

 

 

 
 

 

 


 


Komentarze(1)

2016-05-23 15:00
Oczywiście, że bardzo droga nie jest. Cały problem w tym, że jeszcze całkiem niedawno jeździło się tam za bezcen, wszystko było tańsze niż w Polsce.
aa
 
 

Zobacz podobne

Tatrzańska Świątynia Lodowa już otwarta

Tatrzańska Świątynia Lodowa już otwarta

Od kilku lat inaugurację sezonu zimowego w słowackich Tatrach uświetnia otwarcie Tatrzańskiej Świątyni Lodowej w Hrebienku.

5 praktycznych rad, jak przygotować się do górskiej wyprawy

5 praktycznych rad, jak przygotować się do górskiej wyprawy

Góry potrafią być widowiskowe, ale też niebezpieczne. O czym pamiętać i jak należycie przygotować się do wyprawy?

Kolorowe szlaki – jak czytać oznaczenia górskich tras

Kolorowe szlaki – jak czytać oznaczenia górskich tras

Górskie szlaki w naszym kraju oznaczone są kolorami. Narosło wiele mitów dotyczących znaczenia poszczególnych barw. Obalmy te najpopularniejsze.

Hity słowackiej turystyki: TOP 10 na Słowacji

Hity słowackiej turystyki: TOP 10 na Słowacji

Choć Słowacja oferuje moc atrakcji i bardzo trudno wybrać te najlepsze, przygotowaliśmy dla Was listę 10 najchętniej odwiedzanych miejsc.

Morze atrakcji w Tatralandii

Morze atrakcji w Tatralandii

Do niedawna urlop górach wiązał się jedynie z pieszymi wędrówkami. Dziś całe morze wodnych zabaw w sercu Tatr proponuje Aquapark Tatralandia.

Albańskie leki

Euro czy leki? Jaka waluta w Albanii?

Podpowiadamy, jaka forma płatności w Albanii, ciepłym i nieco zapomnianym kraju Europy, będzie najkorzystniejsza.

Wodny raj - Gino Paradise Beszeniowa

Wodny raj - Gino Paradise Beszeniowa

Co powiesz na wakacje pełne wody i prawdziwego relaksu? W Beszeniowej czeka na Ciebie bezmiar wodnej zabawy i wiele niezapomnianych przygód.

Euro czy kuny w Chorwacji?

Euro czy kuny? Jaka waluta na Chorwacji?

Wielu turystów przed wyjazdem do Chorwacji staje przed problemem, jaką walutę zabrać ze sobą: kuny czy euro? A może karta? Jak najkorzystniej płacić?

 

Nowości w przewodniku

Lato puka do drzwi - AquaCity Poprad

Lato puka do drzwi - AquaCity Poprad

Sezon letni w AquaCity Poprad gotowy na otwarcie. Wszyscy, którzy nie mogą się doczekać skoku do basenu, mogą się na to cieszyć w najbliższych dniach!

Mazury

Podróż przez 10 polskich cudów natury

Bogata i różnorodna – taka jest polska natura. Zebraliśmy dla Was 10 najpiękniejszych cudów Polski, które nie wyszły spod ludzkiej ręki.

Tak będzie wyglądał podwarszawski Park of Poland!

Tak będzie wyglądał podwarszawski Park of Poland!

W podwarszawskim Mszczonowie rozpoczęła się długo wyczekiwana budowa Park of Poland – największego wodnego parku rozrywki w tej części Europy.

Perła Opolszczyzny - Zamek w Mosznej

Perła Opolszczyzny - Zamek w Mosznej

Baśniowy, fantastyczny, niezwykły, zaczarowany – te epitety trafnie obrazują najbardziej bajkową budowlę Opolszczyzny, a może nawet całego kraju.

Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie