Serwis ze znakiem jakości

 

Spanie.pl

Obalamy mity: Ceny pobytu na Słowacji.
2016-05-13 10:12 , Autor:

 

 

Obalamy mity. Ceny pobytu na Słowacji.
Bratysława
Zamek Spiski
Stary Zamek w Bańskiej Szczawnicy
Tatralandia
 


Wyjazd za granicę często wiąże się z niemałymi kosztami. Opłaty za przejazd, nocleg, wyżywienie, karty wstępu czy inne atrakcje mogą skutecznie opustoszyć portfel. Przyjrzyjmy się sytuacji jednego z najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajów – Słowacji. Krążą już niemal legendy o tamtejszych wygórowanych cenach. Czy tak jest naprawdę? Spróbujmy dojść do prawdy.

 

Po pierwsze: nocleg.
Zaczniemy od najważniejszej kwestii, jaką jest zakwaterowanie. W serwisie Spanie.pl ceny noclegów w Bratysławie zaczynają się już od 10 €, a więc koszty są porównywalne do tych, jakie odnieślibyśmy w Warszawie. Ceny noclegów w słowackich Tatrach oscylują natomiast w rozsądnych granicach 5–15 €. A więc dobry początek – sytuacja nie rysuje się tak groźnie, jak opisują to niektórzy.

 

Po drugie: transport.
Zatem jesteśmy już na miejscu, mamy niedrogą kwaterę i chcielibyśmy zacząć zwiedzanie. Do atrakcji musimy jednak dotrzeć, a trudno to robić z pustym bakiem. Odwiedzamy więc słowacką stację benzynową i czeka tu na nas niespodzianka, tym razem nie tak miła. Ceny paliw są wyższe niż u nas. Za litr benzyny zapłacimy ok. 1,2 €, litr oleju napędowego to koszt ok. 1 €, a LPG – 0,55 €. W takim przypadku najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zatankowanie auta „pod korek” jeszcze po naszej stronie granicy, a przyjemność uzupełniania paliwa na Słowacji zafundujmy sobie tylko wtedy, gdy to konieczne.

Jeśli już jesteśmy przy temacie transportu, warto wspomnieć o opłatach za przejazd autostradami i niektórymi drogami szybkiego ruchu. W tym roku cena dziesięciodniowej winietki to 10 €. W porównaniu do opłat za przejazd polskimi autostradami, Słowacja wypada o niebo lepiej. Wyższe ceny paliw wyrównują się z niższymi za przejazd – i znów okazuje się, że wcale nie jest tak drogo.

paliwo

ceny na Słowacji (w zł)

ceny w Polsce

Pb95

5,28 zł

4,39 zł

ON

4,40 zł

4,04 zł

LPG

2,42 zł

1,59 zł

 

 

Po trzecie: zwiedzanie.
A teraz część zasadnicza, czyli zwiedzanie i inne atrakcje. Weźmiemy pod lupę ceny biletów do trzech popularnych obiektów. Pierwszym z nich będzie Stary Zamek w Bańskiej Szczawnicy. Wstęp do niego to koszt 4 € za osobę dorosłą. Zwiedzanie Jaskini Ochtińskiej to koszt 6 €, a Zamku Spiskiego – 5 €. Średnia 5 € nie wydaje się zatem być zbyt wygórowaną ceną.

Ponieważ na oglądaniu zabytków świat się nie kończy, czas na atrakcję w postaci wizyty w Tatralandii. Przy całodziennym bilecie rodzinnym trzeba liczyć się z portfelem lżejszym o 52 €. Dla porównania trzygodzinny wstęp dla osoby dorosłej to koszt 21 €, tak więc jeśli podróżujemy z rodziną, karnet za 52 € to całkiem w porządku opcja. W zestawieniu z poznańskimi Termami Maltańskimi, gdzie za taki sam bilet trzeba zapłacić 136 zł, Tatralandia wypada gorzej finansowo, ale umówmy się – warto.

 

Po czwarte: wyżywienie.
Nie samymi atrakcjami człowiek żyje – jeść też trzeba. Kierujemy się więc do restauracji. Średni koszt zupy w słowackich lokalach to ok. 2 €, za drugie danie zapłacimy w granicach 3-4 €, cena kawy z ciastkiem na deser nie przekroczy 4 €. Są miejsca, gdzie kompletny obiad można otrzymać już za 2,8 €. Koszt pizzy to ok. 5 €, a piwa – 1,5 € za pół litra. Podsumowując tę kwestię: ceny niższe, niż w popularnych polskich miejscowościach urlopowych w sezonie.

 

Po piąte: inne produkty.
Jeśli zajdzie potrzeba zaopatrzenia się w podstawowe produkty w słowackim sklepie, trzeba liczyć się z cenami nawet o 20% wyższymi, niż u nas. W przeliczeniu na złotówki za chleb zapłacimy 4,4 zł, 200 g masła to koszt niemal 5,8 zł, a półtora litra wody mineralnej – ponad 2,2 zł. To tylko przykłady, ale potwierdzają, że koszty utrzymania na Słowacji są wyższe, niż w Polsce.

 

Podsumowanie.
Choć na Słowacji ceny paliw i produktów spożywczych nie są najkorzystniejsze, wydatki za nocleg i wyżywienie do mocno wygórowanych z pewnością nie należą – a są to przecież te najważniejsze dla turysty koszty. Mitem jest zatem, że Słowacja to kraj drogi i z tego powodu nieprzyjazny dla zagranicznych gości. Podsumowując: nie taka Słowacja straszna, jak ją malują.

 

źródło zdjęć: http://slovakia.travel/pl
źródło filmu: https://www.youtube.com/channel/UC0fSsgJa_HxWntWQSgzrYGg

 

 

 

 
 

 

 


 


Komentarze(1)

2016-05-23 15:00
Oczywiście, że bardzo droga nie jest. Cały problem w tym, że jeszcze całkiem niedawno jeździło się tam za bezcen, wszystko było tańsze niż w Polsce.
aa
 
 

Zobacz podobne

Tatrzańska Świątynia Lodowa już otwarta

Tatrzańska Świątynia Lodowa już otwarta

Od kilku lat inaugurację sezonu zimowego w słowackich Tatrach uświetnia otwarcie Tatrzańskiej Świątyni Lodowej w Hrebienku.

5 praktycznych rad, jak przygotować się do górskiej wyprawy

5 praktycznych rad, jak przygotować się do górskiej wyprawy

Góry potrafią być widowiskowe, ale też niebezpieczne. O czym pamiętać i jak należycie przygotować się do wyprawy?

Kolorowe szlaki – jak czytać oznaczenia górskich tras

Kolorowe szlaki – jak czytać oznaczenia górskich tras

Górskie szlaki w naszym kraju oznaczone są kolorami. Narosło wiele mitów dotyczących znaczenia poszczególnych barw. Obalmy te najpopularniejsze.

Hity słowackiej turystyki: TOP 10 na Słowacji

Hity słowackiej turystyki: TOP 10 na Słowacji

Choć Słowacja oferuje moc atrakcji i bardzo trudno wybrać te najlepsze, przygotowaliśmy dla Was listę 10 najchętniej odwiedzanych miejsc.

Morze atrakcji w Tatralandii

Morze atrakcji w Tatralandii

Do niedawna urlop górach wiązał się jedynie z pieszymi wędrówkami. Dziś całe morze wodnych zabaw w sercu Tatr proponuje Aquapark Tatralandia.

Albańskie leki

Euro czy leki? Jaka waluta w Albanii?

Podpowiadamy, jaka forma płatności w Albanii, ciepłym i nieco zapomnianym kraju Europy, będzie najkorzystniejsza.

Wodny raj - Gino Paradise Beszeniowa

Wodny raj - Gino Paradise Beszeniowa

Co powiesz na wakacje pełne wody i prawdziwego relaksu? W Beszeniowej czeka na Ciebie bezmiar wodnej zabawy i wiele niezapomnianych przygód.

Euro czy kuny w Chorwacji?

Euro czy kuny? Jaka waluta na Chorwacji?

Wielu turystów przed wyjazdem do Chorwacji staje przed problemem, jaką walutę zabrać ze sobą: kuny czy euro? A może karta? Jak najkorzystniej płacić?

 

Nowości w przewodniku

Tak będzie wyglądał podwarszawski Park of Poland!

Tak będzie wyglądał podwarszawski Park of Poland!

W podwarszawskim Mszczonowie rozpoczęła się długo wyczekiwana budowa Park of Poland – największego wodnego parku rozrywki w tej części Europy.

Perła Opolszczyzny - Zamek w Mosznej

Perła Opolszczyzny - Zamek w Mosznej

Baśniowy, fantastyczny, niezwykły, zaczarowany – te epitety trafnie obrazują najbardziej bajkową budowlę Opolszczyzny, a może nawet całego kraju.

Most Karola w Pradze - ciekawostki i legendy

Most Karola w Pradze – ciekawostki i legendy

Podczas zwiedzania Pragi nie sposób prędzej czy później nie znaleźć się na Moście Karola, który stanowi symbol i wizytówkę miasta.

Najbardziej romantyczne miejsca w Polsce

Najbardziej romantyczne miejsca w Polsce

Gdzie warto zabrać swoją drugą połówkę na rendez-vous? Wiele romantycznych zakątków jest tuż na wyciągnięcie ręki.

Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie