Serwis ze znakiem jakości

 

Spanie.pl

Euro czy leki? Jaka waluta w Albanii?
2016-06-30 12:08 , Autor:

 

 

Albańskie leki
Albańskie leki
Albańskie leki
Albania
Albania
 


Albania nie należy do najbardziej obleganych przez turystów miejsc urlopowych. Jeśli chcesz wypocząć w spokoju w europejskim ciepłym kraju, jest to odpowiednia opcja dla ciebie. Podpowiadamy, jaka forma płatności będzie tam najkorzystniejsza.

Obowiązującą w Albanii walutą jest 1 lek (nie, nie mam tu na myśli zapłaty w tabletkach aspiryny czy innych witaminek), który znów dzieli się na 100 quindarek. Monet tych jednak nie znajdzie się już w obiegu. W przeliczeniu jedna nasza złotówka to ok. 31 leków.

Albańskie leki

 

W dużej części zagranicznych krajów sprawdza się zasada, że najwygodniej i najlepiej pod względem kosztów płacić kartą. Wyjątkiem od tej reguły jest właśnie Albania. Karta to nie jest dobry pomysł przede wszystkim dlatego, że bankomatów tam jak na lekarstwo. Choć pojawia się ich coraz więcej, to i tak zdarzają się dość rzadko. Nawet jeśli jakiś bankomat już się znajdzie, najczęściej obsługuje jedynie karty z miejscowych banków.

Także bezpośrednie płacenie kartą nie jest w Albanii tak rozpowszechnione, jak w Europie Zachodniej. Próżno szukać w sklepie terminala płatniczego, a za płatność za pomocą nielicznych, które istnieją, pobierana jest dodatkowa prowizja. Słowem: karta zbędna, zostaje w domu.

Pozostaje zatem zaopatrzyć się w walutę, pytanie tylko jaką. Na pewno nie złotówki – w żadnym z albańskich kantorów nie wymienimy polskich pieniędzy na tamtejsze. Działa to też w drugą stronę – raczej trudno będzie w naszych kantorach znaleźć leki. W takim przypadku najlepszą opcją będzie wymiana złotówek na euro w Polsce, a następnie euro na leki już w Albanii.

Albańskie leki

 

Można też płacić bezpośrednio w euro – ceny często są podane w albańskiej i europejskiej walucie. Nie powinno być z tym problemu nawet w mniejszych sklepikach. Jeśli już decydujemy się na euro, warto pamiętać, że zawsze korzystniej płacić banknotem, niż bilonem. Przy zapłacie monetami miejscowi przeliczają 1 euro na 100 leków, a przy płatności „w papierku” – już 135 leków.

Mimo wszystko wiadomo, że zwykle lepiej po prostu płacić miejscowymi pieniędzmi

 

źródło zdjęć: http://vignette4.wikia.nocookie.net/; http://ii.mypivots.com/; https://photos.travelblog.or

 
 

 

 


 


Komentarze(0)

 
 

Zobacz podobne

5 praktycznych rad, jak przygotować się do górskiej wyprawy

5 praktycznych rad, jak przygotować się do górskiej wyprawy

Góry potrafią być widowiskowe, ale też niebezpieczne. O czym pamiętać i jak należycie przygotować się do wyprawy?

Mowa gestów – jakich zachowań unikać w Europie?

Mowa gestów – jakich zachowań unikać w Europie?

Kilka słów o tym, jakich gestów i zachowań unikać podczas zagranicznych podróży, by niepotrzebnie nie ściągnąć na siebie kłopotów.

Jaką walutę zabrać do Bułgarii?

Jaką walutę zabrać do Bułgarii?

Jaką walutę zabrać do Bułgarii? Która forma płatności będzie najkorzystniejsza? Te pytania często zadają sobie podróżujący nad czarnomorskie wybrzeże.

Promile w UE. Ile możesz wypić w Bułgarii?

Promile w UE. Ile możesz wypić w Bułgarii?

Sprawdź, jakie maksymalne limity ilości alkoholu we krwi obowiązują w poszczególnych europejskich krajach.

Karta Turystyczna w Krakowie

Praktyczne podróżowanie, czyli Karta Turystyczna

Wzorem zagranicznych ośrodków, coraz więcej miast w Polsce decyduje się na wprowadzenie specjalnych Kart Turysty.

Aplikacje na wakacje

Aplikacje na wakacje

To, że wszelkie mapy i przewodniki odchodzą do lamusa, nie jest żadną tajemnicą. Nowoczesna technika oferuje turystom dużo łatwiejsze rozwiązania.

Obalamy mity. Ceny pobytu na Słowacji.

Obalamy mity: Ceny pobytu na Słowacji.

Słowacja uchodzi za kraj wysokich cen. Udowodnimy, że pobyt u naszych południowych sąsiadów wcale nie musi wiązać się z utratą dużej gotówki.

Euro czy kuny w Chorwacji?

Euro czy kuny? Jaka waluta na Chorwacji?

Wielu turystów przed wyjazdem do Chorwacji staje przed problemem, jaką walutę zabrać ze sobą: kuny czy euro? A może karta? Jak najkorzystniej płacić?

 

Nowości w przewodniku

Lato puka do drzwi - AquaCity Poprad

Lato puka do drzwi - AquaCity Poprad

Sezon letni w AquaCity Poprad gotowy na otwarcie. Wszyscy, którzy nie mogą się doczekać skoku do basenu, mogą się na to cieszyć w najbliższych dniach!

Mazury

Podróż przez 10 polskich cudów natury

Bogata i różnorodna – taka jest polska natura. Zebraliśmy dla Was 10 najpiękniejszych cudów Polski, które nie wyszły spod ludzkiej ręki.

Tak będzie wyglądał podwarszawski Park of Poland!

Tak będzie wyglądał podwarszawski Park of Poland!

W podwarszawskim Mszczonowie rozpoczęła się długo wyczekiwana budowa Park of Poland – największego wodnego parku rozrywki w tej części Europy.

Perła Opolszczyzny - Zamek w Mosznej

Perła Opolszczyzny - Zamek w Mosznej

Baśniowy, fantastyczny, niezwykły, zaczarowany – te epitety trafnie obrazują najbardziej bajkową budowlę Opolszczyzny, a może nawet całego kraju.

Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie