Serwis ze znakiem jakości

 

Spanie.pl

Za co kochamy Zakopane?
2016-09-27 10:42 , Autor:

 

 

Za co kochamy Zakopane?
Krupówki
Krupówki
Za co kochamy Zakopane?
Zakopiańskie oscypki
Muzeum Stylu Zakopiańskiego
Za co kochamy Zakopane?
 


Tatr i Zakopanego nie trzeba nikomu przedstawiać ani polecać. Od wielu dekad tamtejsze szlaki przemierzają całe rzesze turystów, a w sezonie ciężko nawet o nocleg. Co przyciąga tych wszystkich ludzi na Podhale? W czym tkwi fenomen Zakopanego?

Jeszcze nieco ponad wiek temu o Zakopanem słyszał mało kto. Ot, malutka wioseczka u podnóża gór, zamieszkiwana przez pasterzy i ich rodziny. Wszystko zmieniło się, gdy okolica zaczęła być mocno promowana na terenie kraju. Od ponad 50 lat Zakopane stanowi zimową stolicę Polski, choć tak naprawdę o każdej porze roku pełno tam turystów. Dlaczego?

Przede wszystkim Zakopane to świetna baza wypadowa w góry. Początkujący wybiorą Dolinę Chochołowską czy Kościeliską, średniozaawansowani na przykład Czerwone Wierchy, a ci wprawieni w bojach Rysy i Orlą Perć mają na wyciągnięcie ręki. Zakopane doceniają też wielbiciele pięknych krajobrazów – chyba nie ma drugiego takiego miasta, gdzie z każdego zakątka rozciąga się fenomenalny widok na Tatry i Giewont. Jeśli uwzględnimy, że w bliskich okolicach miasta aż roi się od najlepszych w kraju basenów termalnych, Zakopane wydaje się być wymarzoną lokalizacją.

Za co kochamy Zakopane?

 

Nie ma wizyty w Zakopanem bez spaceru po Krupówkach. To najlepszy, najbardziej znany symbol całego regionu. Wzdłuż ulicy można naliczyć kilkadziesiąt restauracji i kawiarni, co krok wzrok przyciągają kolorowe straganiki i wózki z oscypkiem, po deptaku przechadzają się wielkie maskotki i inne cuda, co chwilę słychać rżenie koni ciągnących dorożki z turystami. Jest kolorowo, różnorodnie i tłoczno, ale to wszystko tworzy specyficzny klimat Zakopanego, wobec którego nie da się być obojętnym.

Krupówki

 

Wyjątkową atmosferę tworzy też fantastyczny, barwny, góralski folklor. Kto był, ten potwierdzi, że w tatrzańskiej tradycji i kulturze trudno się nie zakochać. W knajpach do posiłku przygrywają skrzypeczki, kelnerzy i kelnerki krzątają się w regionalnych strojach, serwując takie przysmaki jak kwaśnica czy słynny oscypek w wielu wariantach. Nie można zapomnieć o tradycyjnej otwartości, serdeczności i gościnności górali. Z uśmiechem pomogą, doradzą, pokierują, czyniąc pobyt jeszcze przyjemniejszym.

Za co kochamy Zakopane?

 

Dla fanów architektury też znajdzie się coś ciekawego. Zakopane to przecież kolebka stylu w budownictwie – stylu zakopiańskiego. By z nim zaobcować, polecamy spacer najstarszą ulicą miasta – ulicą Kościeliską. Odchodzi od Krupówek w stronę pobliskiej wsi Kościelisko, a przy niej stoi kilkanaście starych góralskich chałup, wybudowanych według zasad tego stylu. Przechodząc obok wspaniałego kościoła pw. Matki Boski Częstochowskiej i sławnego cmentarza na Pęksowym Brzyzku, dojdzie się aż do willi Koliba. Tam dziś mieści się Muzeum Stylu Zakopiańskiego.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego

 

Niektórzy narzekają, że w najwyższym sezonie większość czasu w Zakopanem spędza się na wyczekiwaniu w kolejkach do każdej atrakcji i restauracji. Narzekają, ale i tak wracają. Bo Zakopane ma w sobie tak nieodparty urok i czar, że nikt na jednej wizycie nie poprzestanie.  

 
 

 

 


 

 


 


Komentarze(0)

 
 

Zobacz podobne

Nowość! Góral Skipass łączy cztery ośrodki na Podhalu!

Nowość! Góral Skipass łączy cztery ośrodki na Podhalu!

Od najbliższego sezonu na fanów szusowania po stokach czeka miła niespodzianka. Projekt Góral Skipass połączy cztery podhalańskie stacje narciarskie.

Kolorowe szlaki – jak czytać oznaczenia górskich tras

Kolorowe szlaki – jak czytać oznaczenia górskich tras

Górskie szlaki w naszym kraju oznaczone są kolorami. Narosło wiele mitów dotyczących znaczenia poszczególnych barw. Obalmy te najpopularniejsze.

5 najlepszych tatrzańskich szlaków

5 najlepszych tatrzańskich szlaków

Polskie Tatry to niezmiennie uwielbiane przez turystów miejsce. Proponujemy pięć pięknych tatrzańskich szlaków o różnym stopniu trudności.

fot. Marcin Kesek

Wakacyjne wtorki z tatrzańskim przewodnikiem za darmo

Tatrzański Park Narodowy zachęca turystów do górskich wycieczek, oferując darmowe wyprawy w Tatry z przewodnikiem w każdy wakacyjny wtorek.

Orange Kino Letnie Sopot - Zakopane 2016

Orange Kino Letnie Sopot - Zakopane 2016

Już po raz dziewiąty startuje Orange Kino Letnie Sopot – Zakopane 2016. W tym roku do grona filmowych stolic Polski dołączy także Giżycko.

Wizualizacja obiektu Termy Chochołowskie

Nowa atrakcja Podhala - Termy Chochołowskie

Nowa atrakcja czeka na wszystkich goszczących w okolicach Zakopanego. Już 1 czerwca otwarty zostanie największy ośrodek termalny na Podhalu.

Alternatywa dla Zakopanego - Białka i Bukowina Tatrzańska

Alternatywa dla Zakopanego – Białka i Bukowina Tatrzańska

Tatry to nie tylko Zakopane. Proponujemy dwie miejscowości, w których odpoczniesz od gwaru i tłumów, a jednocześnie nacieszysz się górskim klimatem.

 

Nowości w przewodniku

Tak będzie wyglądał podwarszawski Park of Poland!

Tak będzie wyglądał podwarszawski Park of Poland!

W podwarszawskim Mszczonowie rozpoczęła się długo wyczekiwana budowa Park of Poland – największego wodnego parku rozrywki w tej części Europy.

Perła Opolszczyzny - Zamek w Mosznej

Perła Opolszczyzny - Zamek w Mosznej

Baśniowy, fantastyczny, niezwykły, zaczarowany – te epitety trafnie obrazują najbardziej bajkową budowlę Opolszczyzny, a może nawet całego kraju.

Most Karola w Pradze - ciekawostki i legendy

Most Karola w Pradze – ciekawostki i legendy

Podczas zwiedzania Pragi nie sposób prędzej czy później nie znaleźć się na Moście Karola, który stanowi symbol i wizytówkę miasta.

Najbardziej romantyczne miejsca w Polsce

Najbardziej romantyczne miejsca w Polsce

Gdzie warto zabrać swoją drugą połówkę na rendez-vous? Wiele romantycznych zakątków jest tuż na wyciągnięcie ręki.

Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie