Serwis ze znakiem jakości

 

Spanie.pl

Euro czy kuny? Jaka waluta na Chorwacji?
2014-04-02 14:38 , Autor:

 

 

Euro czy kuny w Chorwacji?
Euro czy kuny w Chorwacji?
Euro czy kuny w Chorwacji?
 


Oficjalną walutą w Chorwacji jest kuna (HRK), która dzieli się na 100 lip. Oprócz kuny powszechnie używaną walutą jest euro, którym bez problemu zapłacimy w większości miejsc. Wszelkich rozliczeń o większych wartościach (np. opłata za hotel) dokonuje się praktycznie tylko w walucie europejskiej. Przy drobniejszych rozliczeniach np. obiad w restauracji, trzeba wziąć pod uwagę, że Chorwaci przeliczą kuny na euro z korzyścią na swoją stronę, dlatego za codzienne zakupy zdecydowanie lepiej płacić kunami.

W tym momencie powstaje pytanie, którą walutę zabrać do Chorwacji i gdzie najkorzystniej wymienić pieniądze. Rozwiązań jest wiele, a naturalnym i najprostszym jest z pewnością kupienie odpowiedniej ilości obcych walut przed wyjazdem. Jest to jednak najmniej opłacalny sposób wymiany. Równie nieopłacalne jest zabranie złotówek ze sobą i sprzedanie ich na miejscu.

Najlepszym wariantem, jeśli koniecznie chcemy płacić gotówką, jest kupienie euro w Polsce i wymiana w Chorwacji na kuny. Miejsc, gdzie można wymienić pieniądze jest bardzo dużo, banki i kantory znajdują się w każdej turystycznej miejscowości. Trzeba pamiętać jednak o tym, że w niektórych kantorach pobierana jest prowizja, dlatego najlepiej wymienić pieniądze w chorwackim banku. Nie należy się rozpędzać z wymianą euro, tak żeby nie zostać po urlopie z kunami w kieszeni. Powtórna zamiana kun na euro może sprawić kłopot, a wymiana ich po powrocie do Polski na złotówki jest niekorzystna.

Pozostaje również płacenie na miejscu kartąto rozwiązanie jest zdecydowanie najlepsze. Zwykle kurs, w jakim nasz bank rozliczy transakcje jest lepszy niż ten oferowany przy wymianie waluty. Za kartą przemawia tez fakt, że to jedyna ubezpieczona forma płatności - w razie kradziezy czy zgubienia bank zwykle zwraca za nieautoryzowane transakcje. Poza tym, płacąc kartą każda operacja pojawi się na naszym wyciągu, dzięki czemu łatwo określimy wszystkie wydatki poniesione podczas wakacji.

Euro czy kuny w Chorwacji?

 

Należy pamiętać, że nie wszędzie uda nam się zapłacić kartą i zawsze dobrze mieć trochę obcej waluty w portfelu.

Podsumowując, polecamy mieć przy sobie kartę i większości płatności dokonywać właśnie za jej pomocą. Warto również zabrać ze sobą euro i część z nich wymienić w Chorwacji na miejscową walutę.

 

Zobacz też: Pamiątki z Chorwacji, czyli co przywieźć z urlopu

 
 

 

 


 


Komentarze(11)

2016-09-07 19:03
pojęcie o finansach ma tu tylko "pallotta"......DZIĘKI !!!!!!!!!!!!!!! ....jak możesz to się odezwij krzrog1@wp.pl
KRISSS
2016-08-22 22:29
na korzysc platnosci kunami ..(przy 200zl to analogicznie roznica 10zl)Zatem staramy sie oszacowac nasze potrzeby, kupujemy euro w polsce, kuny w miare potrzeby na miejscu w chorwacji, gdy euro sie skonczy placimy karta ..
raffaelo
2016-08-22 22:27
Obliczylem i porownalem empirycznie (juz po zakiegowaniu platnosci przez bank i doliczeniu prowizji), kupujac po srednim kursie euro w Polsce oraz kuny w Chorwacji za euro do platnosci karta to przy wartosci platnosci 100PLN jest roznica 5zl
raffaelo
2016-07-11 12:56
Lepiej nie płacić euro na miejscu. Szczególnie w małych punktach kurs bywa bardzo niekorzystny.
Iwona Psut
2015-09-22 22:34
Uważam, że najlepiej kupic EUR przez Internet. Ja tak właśnie dokonuję formowych transakcji przez platformę Amronet i powiem Wam, że sporo taniej wychodzi, do każdego banku można później przelać pieniądze.
Adela
2015-06-13 17:51
Do admina: Ograniczenie treści komentarza do 250 znaków naprawdę nie zachęca do wpisywania komentarzy :(
pallotta
2015-06-13 17:50
Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zatem wg mnie kupno po rozsądnym kursie euro w Polsce i wymiana ich na kuny w Chorwacji.
pallotta
2015-06-13 17:50
Jeśli zapłacimy kartą w kunach to nasz bank przeliczy kuny na euro i euro na złotówki, doliczając sobie podwójny koszt przewalutowania transakcji (to z doświadczenia).
pallotta
2015-06-13 17:49
Jeśli wiec koszt zakupów w Chorwacji będzie zapłacony kartą w Euro to zapłacimy bankowi koszt przewalutowania z euro na złotówki ze stosowną prowizją dla banku.
pallotta
2015-06-13 17:48
Ja nie skłaniałbym się zbytnio do korzystania z karty w Chorwacji. Większość kart wydawanych w polskich bankach rozliczana jest w euro.
pallotta
2014-07-09 09:43
Ja zawsze wymieniam pieniądze w kantorze w hotelu.Kursy tam są dobre i szybko można wymienić pieniądze.Czasami sprawdzam w sieci, najczęściej na porównywarce kantorów http://strefawalut.pl jakie kursy aktualnie obowiązują.
090
 
 

Zobacz podobne

5 praktycznych rad, jak przygotować się do górskiej wyprawy

5 praktycznych rad, jak przygotować się do górskiej wyprawy

Góry potrafią być widowiskowe, ale też niebezpieczne. O czym pamiętać i jak należycie przygotować się do wyprawy?

Kolorowe szlaki – jak czytać oznaczenia górskich tras

Kolorowe szlaki – jak czytać oznaczenia górskich tras

Górskie szlaki w naszym kraju oznaczone są kolorami. Narosło wiele mitów dotyczących znaczenia poszczególnych barw. Obalmy te najpopularniejsze.

Mowa gestów – jakich zachowań unikać w Europie?

Mowa gestów – jakich zachowań unikać w Europie?

Kilka słów o tym, jakich gestów i zachowań unikać podczas zagranicznych podróży, by niepotrzebnie nie ściągnąć na siebie kłopotów.

Jaką walutę zabrać do Bułgarii?

Jaką walutę zabrać do Bułgarii?

Jaką walutę zabrać do Bułgarii? Która forma płatności będzie najkorzystniejsza? Te pytania często zadają sobie podróżujący nad czarnomorskie wybrzeże.

Pamiątki z Chorwacji, czyli co przywieźć z urlopu

Pamiątki z Chorwacji, czyli co przywieźć z urlopu

Jednym z przyjemniejszych momentów podczas wakacji jest kupowanie pamiątek dla bliskich. Co wybrać, chcąc przywieźć sobie souvenir z Chorwacji?

Albańskie leki

Euro czy leki? Jaka waluta w Albanii?

Podpowiadamy, jaka forma płatności w Albanii, ciepłym i nieco zapomnianym kraju Europy, będzie najkorzystniejsza.

Obalamy mity. Ceny pobytu na Słowacji.

Obalamy mity: Ceny pobytu na Słowacji.

Słowacja uchodzi za kraj wysokich cen. Udowodnimy, że pobyt u naszych południowych sąsiadów wcale nie musi wiązać się z utratą dużej gotówki.

chorwacja w maju jpg

Chorwacja w maju

Chorwacja w ciągu ostatnich kilkunastu lat stała się bardzo popularnym kierunkiem wakacyjnych podróży Polaków.

 

Nowości w przewodniku

Lato puka do drzwi - AquaCity Poprad

Lato puka do drzwi - AquaCity Poprad

Sezon letni w AquaCity Poprad gotowy na otwarcie. Wszyscy, którzy nie mogą się doczekać skoku do basenu, mogą się na to cieszyć w najbliższych dniach!

Mazury

Podróż przez 10 polskich cudów natury

Bogata i różnorodna – taka jest polska natura. Zebraliśmy dla Was 10 najpiękniejszych cudów Polski, które nie wyszły spod ludzkiej ręki.

Tak będzie wyglądał podwarszawski Park of Poland!

Tak będzie wyglądał podwarszawski Park of Poland!

W podwarszawskim Mszczonowie rozpoczęła się długo wyczekiwana budowa Park of Poland – największego wodnego parku rozrywki w tej części Europy.

Perła Opolszczyzny - Zamek w Mosznej

Perła Opolszczyzny - Zamek w Mosznej

Baśniowy, fantastyczny, niezwykły, zaczarowany – te epitety trafnie obrazują najbardziej bajkową budowlę Opolszczyzny, a może nawet całego kraju.

Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie