Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl

Ścieżka dydaktyczno - przyrodnicza po górze Bucze
2009-09-30 12:24

 

W roku 2004 została wytyczona ścieżka dydaktyczna po górze Bucze przez Agnieszkę Henel, Krzysztofa Henel i Tomasza Jonderko.

 

Długość ścieżki dydaktycznej wynosi około 4 km, czas przejścia 1h 45 minut. Składa się ona z sześciu odcinków. Najlepszą porą do zapoznania się z różnorodnością ścieżki jest wiosna, kiedy kwitnie większość roślin.

3994


Odcinek I rozpoczyna się w centrum Górek Wielkich, przed mostem na rzece Brennicy, przebiega ul. Bielską do skrzyżowania z ul. Bucze a następnie w górę ul. Spacerową aż do ogrodzenia sanatorium na Buczu. W trakcie podejścia w górę odsłania się rozległa panorama północno - zachodnich grzbietów Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego. Kierując wzrok w prawą stronę widzimy grzbiet Starego Gronia, rozległe wzniesienie Równicy. Na drugim planie, za pasmem Równicy rozciąga się pasmo Czantorii ( widoczna wieża widokowa ). Obniżenie stoku to grzbiet Góry Tuł i Jasieniowej. Za nim pasmo Beskidów Morawsko Śląskich z najwyższym szczytem Łysą Horą ( 1328 m ). Przed terenem Dziecięcego Ośrodka Leczniczo - Rehabilitacyjnego droga przechodzi w chodnik dla pieszych a następnie wąską ścieżkę, przez łąkę do skraju lasu gdzie rozpoczyna się odcinek drugi.

Na początku odcinka II napotykamy na pomnik przyrody, okaz jarząbu szwedzkiego ( drzewo o obwodzie 245 cm ) oraz okazały dąb szypułkowy. Schodząc potokiem w dół napotykamy dwa stare kamienie graniczne z wyrytymi literami TK- oznaczające granice własności Komory Cieszyńskiej ( majątek rodu Habsburgów z XIX wieku ).

 

Kierując się ścieżką do góry dochodzimy do III odcinka zwanego "osobliwości florystyczne", który przechodzi przez najbogatszy florystycznie fragment lasu grądowego na Górze Bucze. W drugiej połowie kwietnia kwitną storczyki a później orlik, przylaszczka.

Odcinek IV przechodzi przez las przekształcony. Wznosząc się łagodnie w górę zbliżamy się do szczytu. Za nim rozciągają się stare wyrobiska pozostałe po wydobyciu skał wapiennych. Według legendy doły te powstały po zapadnięciu się starego kościoła. Była to kara dla mieszkańców za zabawy i hulanki w dzień Wszystkich Świętych. - Jeśli zachowamy ciszę podczas przejścia przez las na Buczu niewątpliwie usłyszymy dźwięki dzwonu z zapadniętego kościoła - pisze w swoich opowiadaniach Walenty Krząszcz, regionalny pisarz urodzony w Górkach.

Odcinek V - droga polna na północnych stokach góry Bucze na pograniczu lasu i terenów rolnych. Skręcając w lewo możemy dojść do Muzeum Zofii Kossak w Górkach Sojce. Natomiast główny wariant trasy prowadzi w prawo pomiędzy lasem a łąkami do tylnej bramy sanatorium.

Odcinek VI przechodzi przez jar z potokiem płynącym w stronę miejscowości Pogórze. Obchodzimy górę ścieżką biegnącą wzdłuż ogrodzenia Sanatorium. W tym rejonie można spotkać cieszyniankę wiosenną ( przybysz z południowej Europy ). Polska nazwa rodzajowa "cieszynianka" nawiązuje do okolic Cieszyna gdzie ma najwięcej stanowisk. Pierwsze kwiaty pojawiają się już początkiem marca. Brzegiem łąki ruszamy w drogę powrotną dochodząc do drogi dojazdowej do Sanatorium Dziecięcego do I odcinka ścieżki dydaktycznej, którą schodzimy do centrum Górek Wielkich.

 

 

 


 

 


 

Atrakcje w okolicy

Dworek Myśliwski Kon...

Perełką Beskidu Śląskiego jest Dworek Myśliwski "Konczakówka" w Brennej.

- 488 m

Kościół parafialny p...

W kościele znajdują się cenne zabytki sakralne pochodzące z XIX wieku.

- 1 km

Ścieżka przyrodniczo...

Ścieżka przyrodniczo - leśna Brenna Bukowa, przełęcz Karkoszczonka przebiega na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego stanowiącą część Nadleś

- 1 km

Zabytki Budownictwa ...

W Brennej zachowało się kilka starych chałup, ale liczba ich stale maleje a na ich miejscu powstają nowe.

- 1 km

Kamieniołom Jatny

Położony na wysokości około 410 m n.p.m. Czynny był w latach 1950/1964. Należał do Spółki prywatnej mieszkańców Jatnego.

- 1 km

Ośrodek Jazdy Konnej...

Założycielem ośrodka był Roman Iskrzycki, który był prekursorem nowoczesnej turystyki i agroturystyki w Brennej.

- 1 km
Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie