Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl

Kościół parafialny p.w. Św. Jana Chrzciciela
2009-09-30 12:24

 

W kościele znajdują się cenne zabytki sakralne pochodzące z XIX wieku.

W XVII wieku mieszkańcy Brennej uczęszczali do kościoła w Górkach Wielkich, który był kościołem figlarnym parafii grodzieckiej. Z powodu braku kapłanów biskupi wrocławscy posłali na Śląsk Cieszyński jezuitów zwanych „misjonarzami biskupimi”. Według inwentarza znajdującego się w Archiwum Parafialnym, pierwsza wzmianka o wybudowaniu kaplicy w Brennej pochodzi z 1719 roku. Jej patronatem został Jan Chrzciciel. Wybór patrona nie był przypadkowy. Święty ten był patronem katedry i całej diecezji wrocławskiej, do której należał Śląsk Cieszyński. Kaplica uległa zniszczeniu, w 1762 roku na nowo została zbudowana przez jezuitów.


3996W 1784 roku została utworzona parafia w Brennej. Początkowo parafia należała do dekanatu bielskiego, a w 1804 roku weszła w skald dekanatu skoczowskiego. W 1789 roku były proboszcz Karol Szlosarek zwrócił się do władz państwowych o zezwolenie i pomoc w budowie nowego kościoła parafialnego. Dopiero za rządów Leopolda II uzyskano zgodę na budowę świątyni.

21 sierpnia 1796 roku został poświęcony nowo wybudowany kościół Od początku funkcjonowania świątyni jej wystrój był bogaty. W ołtarzu głównym mieszczono obraz Chrztu Pana Jezusa, namalowany przez artystę Stanisława Jastrzębskiego z Cieszyna. Ten sam artysta wykonał Drogę krzyżową oraz pozostałe obrazy: Świętą Rodzinę, Matkę Bożą Szkaplerzną. Z końca XIX wieku pochodzą dwie rzeźby – św. Józefa z dzieciątkiem i św. Anny z matka Bożą, które zostały sprowadzone z Monachium. W nawie główniej umieszczona jest XIX-wieczna ambona z wizerunkami czterech Ewangelistów i Dobrego Pasterza.

Z końca XIX wieku datuje się ołtarze boczne. Organy pochodzą z firmy Riegera i zostały uruchomione w 1897 r. W środkowej części nawy zawieszony jest żyrandol pochodzący z XIX wieku, z tamtego okresu pochodzi chrzcielnica.

25 czerwca 1995 roku ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej ksiądz biskup Tadeusz Rakoczy konsekrował kościół.

 

 

 


 

 


 

Atrakcje w okolicy

Dworek Myśliwski Kon...

Perełką Beskidu Śląskiego jest Dworek Myśliwski "Konczakówka" w Brennej.

- 101 m

Ścieżka przyrodniczo...

Ścieżka przyrodniczo - leśna Brenna Bukowa, przełęcz Karkoszczonka przebiega na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego stanowiącą część Nadleś

- 352 m

Zabytki Budownictwa ...

W Brennej zachowało się kilka starych chałup, ale liczba ich stale maleje a na ich miejscu powstają nowe.

- 455 m

Ścieżka dydaktyczno ...

W roku 2004 została wytyczona ścieżka dydaktyczna po górze Bucze przez Agnieszkę Henel, Krzysztofa Henel i Tomasza Jonderko.

- 1 km

Kamieniołom Jatny

Położony na wysokości około 410 m n.p.m. Czynny był w latach 1950/1964. Należał do Spółki prywatnej mieszkańców Jatnego.

- 1 km

Ośrodek Jazdy Konnej...

Założycielem ośrodka był Roman Iskrzycki, który był prekursorem nowoczesnej turystyki i agroturystyki w Brennej.

- 1 km
Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie