Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl

Fort Srebrna Góra - Zespół obronny
2009-09-30 12:24

 

Fascynujący przykład techniki wojennej i sztuki budowy twierdzy.

Fort Srebrna Góra budowany przez 12 lat (1765 -1777) za blisko 1 700 000 talarów potężny zespół obronny w swym zarysie zachowanym do dnia dzisiejszego zadziwia kunsztem inżynieryjnym i swoją rozległością. Zespół twierdz mieścił około 3800 żołnierzy, 264 działa, posiadał olbrzymie zapasy amunicji, żywności, wody, opału. Miał własny lazaret, piekarnię, browar i był samowystarczalny na okres 6 miesięcy.
 
 
http://www.kudowa.biz/photo/kudowa_zdroj_atrakcje_turystyczne_fort_srebrna_gora_4b.jpg
 
 
Załoga twierdzy tylko raz w jej historii zmuszona została do obrony (1807) w czasie wojny z armią napoleońską. Pomimo ogromnych zniszczeń i spalenia całej miejscowości twierdza Srebrna Góra nie została zdobyta. Jednak do jej upadku przyczynił się ogromny rozwój techniki artyleryjskiej, w wyniku którego obiekt stracił swoją rangę i w 1867 roku został opuszczony przez wojsko. Na początku XX wieku twierdzę udostępniono do zwiedzania i stała się główną atrakcją turystyczną. Bilety tanie - na każdą kieszeń.

 

 


 

 


 

Atrakcje w okolicy

Muzeum Górnictwa Pod...

Rejon Nowej Rudy związany był z górnictwem przez ponad 500 lat.

- 9 km

Kościół p.w. Aniołów...

Jest to skromna budowla barokowo - klasycystyczna. Pierwszy kościół był wzmiankowany już w XIV w. Być może obecny powstał tylko w wyniku przebudowy starszego.

- 13 km

Twierdza Kłodzka i L...

To jeden z najciekawszych obiektów militarnych w Europie. Jest organicznie związana z miastem. Była nie tylko przyczyna jego powstania, ale także i je

- 15 km

Kościół Parafialny ...

Dawniej plac Kościelny i stojący na nim kościół parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny otoczony był murem cmentarnym.

- 15 km

Podziemna Trasa Tury...

Kopalnie w rejonie Kletna istniały już w wieku XIV. Wydobywano tutaj wówczas rudy srebra, miedzi i żelaza.

- 15 km

Podziemna Trasa Tury...

Podziemna trasa Turystyczna imienia Tysiąclecia Państwa Polskiego przebiega pod ulicami Kłodzka.

- 15 km
Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie