Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl

Kościół Ewangelicko - Augsburski św. Piotra i Pawła
2009-09-30 12:24

 

Kościół ewangelicko-augsburski Apostołów Piotra i Pawła w Wiśle wzniesiono w latach 1833-1838 według projektu Edwarda Koerbera.

 

 

Kościół Ewangelicko - Augsburski
fot. Paweł Brągiel

Pierwotnie był trójnawową halą o cechach klasycystycznych, bez wieży i dzwonów. Poświęcenia dokonano w 1838 roku. Trójkondygnacyjną wieżę wzniesiono dopiero w latach 1861 – 1863.

Wnętrze kościoła jest trójnawowe, z typowym dla kościołów protestanckich układem dwukondygnacyjnych empor w nawach bocznych. Poprzez purystyczny wystrój wnętrza, który utrzymany jest w kolorze białym, uwaga skupia się na następujących elementach: ołtarzu z witrażem i ambonie.

W części ołtarzowej dominuje dużych rozmiarów witraż z przedstawieniem apostołów Piotra i Pawła Witraż został wykonany w 1932, o czym świadczy sygnatura na witrażu SGŻ 1932. Wykonawcą był Krakowski Zakład Witraży, a projekt należał do Adama Ciompy, który wyraźnie w kompozycji i estetyce nawiązał do sztuki młodopolskiej. Jak już wspomniano kolorystyka wnętrza jest dosyć monochromatyczna, zawężona niemal wyłącznie do bieli.

Trzeba jednak wskazać na dyskretne złocenia zastosowane do motywów ornamentalnych oraz błękity, stanowiące tło motywu słonecznikowego w kasetonach. Inicjatorem wprowadzenia tych subtelnych akcentów kolorystycznych w latach siedemdziesiątych był Ignacy Płazak, konserwator i ówczesny dyrektor zamku w Pszczynie.

 

 


 

 


 

Atrakcje w okolicy

Zameczek Myśliwski

Pierwotnie wybudowany na Przysłopiu pod Baranią Górą jako pałacyk myśliwski dla arcyksięcia Fryderyka Habsburga.

- tuż obok

Kaskady Rodła

Najpiękniejszy zespół naturalnych progów wodnych na Białej Wisełce w Beskidzie Śląskim.

- tuż obok

Galeria U Niedźwiedz...

W galerii można zobaczyć twórczość wiślańskich artystów. Większą część prezentowanych prac i pamiątek można zakupić.

- 1 km

Muzeum Beskidzkie

Siedzibą muzeum jest budynek dawnej karczmy z 1794 roku. W ekspozycji stałej są podstawowe działy kultury materialnej górali śląskich.

- 1 km

Figura Adama Małysz ...

Figura rzeczywistych wymiarów jest dziełem członków Stowarzyszenia Cukierników RP.

- 1 km

Muzeum Narciarstwa

Muzeum znajduje się w obiekcie Zimowit. Zawiera bogatą kolekcję sprzętu narciarskiego.

- 2 km
Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie