Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl

Wieś Sierpnice
2009-09-30 12:24

 

Używa się także nazwy Sierpnica. Miejscowość leży w Górach Sowich. na płd. wsch. od Głuszycy, bardzo blisko podziemnego kompleksu Osówka.

 
Jadąc tam samochodem przejeżdża się przez wieś, ale nie widzi się kościoła, ponieważ znajduje się on na wschodnim krańcu osady.

Wieś wzmiankowana jest w r. 1399, ale po wojnach husyckich była opuszczona aż do XVI w., kiedy to po odkryciu rud srebra, żelaza i ołowiu zasiedlono ją ponownie. W poł. XIX żyło tu 1218 osób i  cała miejscowość była gęsto zabudowaną łańcuchówką. Dziś mamy zabudowę mocno rozproszoną na długości 2,5 km  i ok. 150 mieszkańców. W poł. XIX w. działały tu kopalnie węgla, a czasie II wojny światowej w okolicy były ciężkie obozy pracy (budowa podziemnych korytarzy - m. in. kompleksu Osówka. łącznie zginęło tu ok. 40 tys. więźniów).
 
foto: Witold Papierniak


Kościół p. w. Matki Boskiej Śnieżnej zbudowali w latach 1548-64 ewangelicy. Ciekawostka: jednym z pierwszych proboszczów był tu Polak: Szymon Skryba, w latach 1594-1611. Od 1654 jest to już świątynia katolicka. Prostokątna nawa 15,25 x 7,85 m  ma dobudowaną zakrystię 3,2 x 3,1 m. W latach 1784-85 rozebrano pierwotnie drewnianą wieżę i w jej miejscu wzniesiono nową - murowaną z kamienia. Dziś dominuje ona w bryle świątyni, jest za to zwieńczona ładnym drewnianym, cebulastym hełmem z sześcioboczną latarnią. Wymieniono wówczas także strop nad nawą. Kolejna znana przebudowa miała miejsce w latach 1930-33. Powstały wtedy z boku nawy drewniane soboty - zadaszenia umożliwiające schronienie się. Takich zadaszeń nie ma nigdzie więcej w polskich Sudetach. Kościół posiada dwuspadowy dach z okienkami i jest kryty gontem.

Wyposażenie wnętrza dość skromne, zwraca natomiast uwagę drewniana chrzcielnica datowana na r. 1642. Jej sześcioboczny korpus stoi na trzech nóżkach. Na ścianie za ołtarzem resztki dawnej polichromii o motywach maureski, drzwi do zakrystii i na ambonę posiadają tzw. szkło gomółkowe. Na wieży dzwon z roku 1580. Kilka tablic nagrobnych z lat 1700-1790.


Opracowanie: Witold Papierniak
Źródło:
www.naszesudety.pl

 

 


 

 


 

Atrakcje w okolicy

Wielka Sowa

Cel niemal wszystkich pieszych wycieczek turystów (również mniej zaprawionych) wypoczywających w tych okolicach.

- 4 km

Kościół p.w. Aniołów...

Jest to skromna budowla barokowo - klasycystyczna. Pierwszy kościół był wzmiankowany już w XIV w. Być może obecny powstał tylko w wyniku przebudowy starszego.

- 8 km

Na Włodarza i Wielką...

Wycieczkę rozpoczynamy w części Jedliny Zdroju, zwanej Jedlinką.

- 9 km

Muzeum Górnictwa Pod...

Rejon Nowej Rudy związany był z górnictwem przez ponad 500 lat.

- 10 km

Pałac w centrum Rośc...

Pałac o wyglądzie barokowo-klasycystycznym, pochodzący z XVIII wieku. Znaczniej przebudowie uległ w wieku XIX.

- 10 km

Kościół p.w. św. Bar...

Pałac o wyglądzie barokowo-klasycystycznym, pochodzący z XVIII wieku. Znaczniej przebudowie uległ w wieku XIX.

- 10 km
Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie