Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl

Dla ducha i zdrowia
2009-09-30 12:24

 

Z radkowskiego rynku wyjeżdżamy ulicą Kolejową i dalej za znakami niebieskiego szlaku rowerowego wyjeżdżamy z miasta polną drogą, prowadzącą do Wambie

 
5200
 
Radków – Wambierzyce – Wambierzyce Górne – Studzienna – Chocieszów – Polanica Zdrój – Szczytna

Po drodze mijamy liczne kapliczki, częściowo zniszczone lub pozbawione figur. Jedna z nich, najbardziej okazała z charakterystycznym spadzistym dachem w stylu podhalańskim stoi w miejscu, gdzie na początku maja spotykają się tradycyjnie dwie pielgrzymki – z Wambierzyc i Radkowa. Dalsza część trasy prowadzi przez pozostałości osady Nowy Świat i doprowadza nas do Wambierzyc, do których centrum zjeżdżamy, mijając po prawej stronie bazylikę.

Po obejrzeniu zabytków Wambierzyc (aby zobaczyć wszystko potrzeba na to kilku godzin) ruszamy dalej szlakiem niebieskim przez jedną z bram wjazdowych. W Wambierzycach Górnych skręcamy w lewo i szosą docieramy do Studziennej. Gdybyśmy pojechali prosto, po 500 m dotrzemy do prywatnego skansenu z niezwykłą kolekcją sprzętów gospodarstwa domowego.

Ze Studziennej czeka nas kilkukilometrowa jazda do Chocieszowa, gdzie skręcamy w prawo i drogą nr 388 docieramy do północnej części Polanicy Zdroju. Przecinamy międzynarodową drogę nr 8 i dalej prosto do centrum zdroju. Po skosztowaniu polanickich wód jedziemy Aleją Wojska Polskiego i mijając Hutę Szkła Artstycznego „Barbara” doliną Bystrzycy Dusznickiej docieramy do Piekielnej Doliny. Miejsce to swą nazwę wzięło od grasujących tu dawniej rozbójników napadających na podróżnych. Malowniczą doliną docieramy do Szczytnej, nad którą wznosi się XIX-wieczny zamek na Szczytniku.

Źródło: www.naszesudety.pl

 

 


 

 


 

Atrakcje w okolicy

Przez wierzchowinę G...

Z centrum Radkowa wyjeżdżamy drogą nr 387, zwaną Drogą Stu Zakrętów. Najwyższy punkt na trasie rowerowej znajduje się na wysokości 790 m n.p.m.

- tuż obok

Bazylika Nawiedzenia...

Jeden z największych zabytków baroku Ziemi Kłodzkiej.

- 4 km

Szopka ruchoma

Twórcą największej i najstarszej ruchomej szopki w Polsce był zegarmistrz Longin Wittig, który rzeźbienie małych figurek traktował jako swoje hobby.

- 4 km

Muzeum Dawnych Sprzę...

Historia zbierania eksponatów przez Mariana Gancarskiego, które możemy dzisiaj oglądać w skansenie, sięga lat 60-tych.

- 4 km

Góry Stołowe - Szcze...

Piękna wycieczka w góry dla całej rodziny i osób starszych.

- 5 km

Skalne grzybobranie

Od otwartego w 2005 roku przejścia granicznego przy Machovskim křížu prowadzi żółty szlak rowerowy do leżącej poniżej Pasterki i schroniska PTTK.

- 5 km
Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie