Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl

Przez wierzchowinę Gór Stołowych
2009-09-30 12:24

 

Z centrum Radkowa wyjeżdżamy drogą nr 387, zwaną Drogą Stu Zakrętów. Najwyższy punkt na trasie rowerowej znajduje się na wysokości 790 m n.p.m.

5201
 
Radków – Radkowskie Skały – Karłów – Lisia Przełęcz – Droga Aleksandra – Pstrążna – Kudowa Zdrój

Dlaczego nadano jej taką nazwę, będziemy mieli okazję przekonać się w dalszej części wycieczki. Początkowy odcinek jest dość łagodny, za miastem jednak zaczyna się wspinaczka na Radkowskie Skały. Po drodze mijamy po prawej stronie dawny kamieniołom piaskowca, a następnie cały szereg potężnych i malowniczych skał, często przewieszonych nad drogą i sprawiających niesamowite wrażenie. Skały te mają swoje nazwy (m.in. Jeleń, Głowa Króla, Leśna Igła). Po pokonaniu Stroczego Zakrętu (stroka – obrót w języku staropolskim), który zmienia nasz kierunek jazdy o 360 stopni, czeka nas jeszcze nieco łagodniejszy podjazd na Kształtną Łąkę z parkingiem i wkrótce docieramy na wierzchowinę Gór Stołowych i do Karłowa.

Dalej kontynuujemy naszą jazdę Drogą Stu Zakrętów, jeszcze pod górę, ale już łagodniej, docieramy do Lisiej Przełęczy, gdzie osiągamy najwyższy punkt trasy (790 m). Do tej pory pokonaliśmy w pionie blisko 400 metrów. Z przełęczy zjeżdżamy do wjazdu na Drogę Aleksandra, prowadzącą do parkingu przy Błędnych Skałach. Jedziemy nią do Rozdroża pod Lelkową, charakterystycznego, ostrego zakrętu w prawo i tutaj opuszczamy asfalt i obieramy leśną drogę odchodzącą nieco w lewo za znakami czerwonego szlaku rowerowego. Wygodną drogą trawersujemy zbocza Skalniaka i docieramy do szosy w Bukowinie, gdzie w lewo szosą w dół do Pstrążnej.

W Pstrążnej trasa wiedzie szosą w lewo, ale mając czas, warto skręcić w prawo i zjechać do Skansenu Budownictwa Ludowego. Niestety trzeba później wrócić w to samo miejsce i kontynuować jazdę w dół do Kudowy Zdroju. Po drodze mijamy ruchomą szopkę w domu przy u. Kościuszki 101, a także Kaplicę Czaszek w Czermnej. Do centrum zdroju od kaplicy możemy pojechać przez park zdrojowy, pamiętając, że jest to miejsce przeznaczone głównie dla pieszych i zachowując należytą ostrożność.
 

 

 


 

 


 

Atrakcje w okolicy

Dla ducha i zdrowia

Z radkowskiego rynku wyjeżdżamy ulicą Kolejową i dalej za znakami niebieskiego szlaku rowerowego wyjeżdżamy z miasta polną drogą, prowadzącą do Wambie

- tuż obok

Bazylika Nawiedzenia...

Jeden z największych zabytków baroku Ziemi Kłodzkiej.

- 4 km

Szopka ruchoma

Twórcą największej i najstarszej ruchomej szopki w Polsce był zegarmistrz Longin Wittig, który rzeźbienie małych figurek traktował jako swoje hobby.

- 4 km

Muzeum Dawnych Sprzę...

Historia zbierania eksponatów przez Mariana Gancarskiego, które możemy dzisiaj oglądać w skansenie, sięga lat 60-tych.

- 4 km

Góry Stołowe - Szcze...

Piękna wycieczka w góry dla całej rodziny i osób starszych.

- 5 km

Skalne grzybobranie

Od otwartego w 2005 roku przejścia granicznego przy Machovskim křížu prowadzi żółty szlak rowerowy do leżącej poniżej Pasterki i schroniska PTTK.

- 5 km
Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie