Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl

Cerkiew z XV wieku w Posadzie Rybotyckiej
2009-09-30 12:24

 

XV-wieczna murowana cerkiew obronna p.w. św. Onufrego. Jest to najstarsza cerkiew w Polsce, przy której istniał kiedyś niewielki klasztor.

Posada rybotycka

 

W jej wnętrzu zachowała się XVI-wieczna polichromia w stylu bizantyjskim. Opuszczona po 1945 roku świątynia jest obecnie filią Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. O otworzenie drzwi cerkwi można poprosić w położonym niżej domu. Płynący tuż obok Wiar stanowi naturalną granicę pomiędzy położonym w Karpatach Zachodnich Pogórzem Przemyskim, a należącymi do Karpat Wschodnich Górami Sanocko-Turczańskimi.

 

 


 

 


 

Atrakcje w okolicy

Kalwaria Pacławska

Założona w XVII wieku na wzgórzu nad doliną Wiaru przez wojewodę podolskiego i kasztelana lwowskiego Andrzeja Maksymiliana Fredrę.

- 8 km

Zamek Krasickich

Słynny zamek Krasickich z początku XVII wieku, jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce, nazywany perłą polskiego renesansu.

- 13 km

Stok narciarski

Przemyski stok narciarski położony jest w bliskiej odległości od centrum miasta, na północno-zachodnim zboczu Góry Zniesienie i sąsiaduje bezpośrednio z zalesionym Parkiem Miejskim.

- 16 km

Przemyśl – miejsce d...

Nowy stok narciarski w centrum Przemyśla posiada kolejkę linową, oraz dwie trasy zjadowe o zróżnicowanym stopniu trudności.

- 16 km

Archikatedra

Archikatedra wybudowana w stylu gotyckim w XV i XVI wieku na miejscu jeszcze starszej świątyni romańskiej, której relikty są zachowane w podziemiach.

- 17 km

Archikatedra greckok...

Archikatedra greckokatolicka w dawnym barokowym kościele Najświętszego Serca Jezusa wzniesionym dla jezuitów w XVII wieku.

- 17 km
Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie