Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl

Potęga natury: Morawski Kras
2016-05-24 14:34 , Autor:

 

 

Formy krasowe w Jaskini Punkevni
Formy krasowe w Jaskini Punkevni
Anielskie włosy
Widok z dna przepaści Macocha
Spływ rzeczką Punkov
Jaskinia Punkevni
 


Największy i najpiękniejszy obszar krasowy Europy Środkowej. Ponad 1600 jaskiń, z czego cztery dostępne dla ruchu turystycznego. Morawski Kras zachwyca i zaprasza.

Około 100 km od polskiej granicy i 20 km na północ od Brna – to tam leży jeden z najwspanialszych europejskich regionów krasowych. Na obszarze 92 mkw. zwiedzający ma do wyboru cztery niesamowite jaskinie, udostępnione dla turystów. Są to: Jaskinia Punkevni, Jaskinia Katarzyńska, Jaskinia Balcarka oraz Jaskinia Vypustek. My skupimy się na pierwszej z nich – najbardziej poszukiwanej i najczęściej odwiedzanej Jaskini Punkevni.

Punkevni swoją popularność zawdzięcza niezwykłym formom krasowym. Nawet laik w tej dziedzinie potwierdzi, że tamtejsza szata naciekowa po prostu zachwyca. Stropy i ściany korytarzy są pełne wydrążeń, rynienek i rowków. Olbrzymie stalaktyty, stalagmity i stalagnaty przeróżnych kształtów dowodzą, że natura potrafi zaskakiwać swoją różnorodnością. Szczególnie charakterystyczna jest zasłona naciekowa, zwana potocznie anielskimi włosami. Dobre podświetlenie form podkreśla ich piękno.

Jedno z wyjść z jaskini prowadzi na dno słynnej przepaści Macocha. Ten najgłębszy lej krasowy w Czechach ma ponad 138 metrów głębokości. Na dole przepaści znajduje się małe jeziorko, pod którego taflą lej sięga kolejnych 50 metrów. Podziwianie Macochy z jej dna to najlepsza możliwa perspektywa. Chropowate skały, pokryte mchem ściany, wszechobecna soczysta zieleń i jeziorko na dnie o niezwykłej barwie robią ogromne wrażenie. Dodatkowo w powietrzu unosi się charakterystyczna mgiełka, nadająca miejscu charakteru i wyjątkowości.

Powrót na powierzchnię jest równie niesamowity, bo odbywa się drogą wodną – rzeczką Punkov. Na turystów czekają niewielkie łódeczki, napędzane silnymi prądami rzecznymi. Mimo że niejednokrotnie jest bardzo wąsko, a strop zwiesza się na tyle nisko, że trzeba pochylać głowę, to i tak warto ze względu na przedziwne kształty skał.

Każdy zwiedzający zgodzi się ze stwierdzeniem, że Morawski Kras to miejsce różnorodne i wyjątkowe. Natura w pełni pokazała tu swoją potęgę, ukazując kruchość i małość człowieka.

 

źródło zdjęć: http://www.czechtourism.com/

 
 

 

 


 

 


 


Komentarze(0)

 
 

Zobacz podobne

Podróż przez 10 polskich cudów natury

Podróż przez 10 polskich cudów natury

Bogata i różnorodna – taka jest polska natura. Zebraliśmy dla Was 10 najpiękniejszych cudów Polski, które nie wyszły spod ludzkiej ręki.

Most Karola w Pradze - ciekawostki i legendy

Most Karola w Pradze – ciekawostki i legendy

Podczas zwiedzania Pragi nie sposób prędzej czy później nie znaleźć się na Moście Karola, który stanowi symbol i wizytówkę miasta.

Kaplica Czaszek

Kutna Hora – miasto srebra i czaszek

Kutna Hora to dziś niewielkie miasteczko 65 km od Pragi. Teraz jego rola jest marginalna, lecz niegdyś gród stanowił ważne miejsce na mapie Czech.

Wieża widokowa Sky Walk

Podniebny spacer w Czechach

Dzięki niedawno powstałej wieży widokowej Sky Walker w Czechach, niedaleko granicy polsko – czeskiej, można odbyć podniebny spacer.

10 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o Czechach

10 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o Czechach

Polakom Czechy kojarzą się głównie z knedlikami i piwem. Przedstawiamy 10 faktów o naszych sąsiadach z południa, o których możesz nie wiedzieć.

Starosta i Starościna

Skalne Miasto w Czechach

Z Czechami łączy nas wiele. Naszym południowym sąsiadom przypadła jednak w udziale atrakcja, której próżno szukać tutaj. Mowa o Skalnym Mieście.

Trasa brzegiem rzeki Bečvy

Czeska przygoda na rowerze

Jeśli rower to twój najlepszy przyjaciel i towarzysz podróży, proponujemy ci sąsiedzką wizytę na dwóch kółkach po czeskiej stronie Olzy.

Szypoty na Tanwii

Niedoceniony zakątek Polski

Cisza, dzika, nietknięta ręką człowieka natura, szumiące potoki, nieprzebyte lasy, śpiew ptaków... Kto z nas nie marzy o odpoczynku w takim miejscu?

 

Nowości w przewodniku

Tak smakuje Austria. Kulinarna wyprawa po kraju Mozarta

Tak smakuje Austria. Kulinarna wyprawa po kraju Mozarta

Szybki przegląd typowego menu z tradycyjnych restauracji w Austrii.

Słowacka Ścieżka w koronach drzew już otwarta!

Słowacka Ścieżka w koronach drzew już otwarta!

Z końcem września nieopodal miejscowości Zdziar, 40 km od Zakopanego, otworzono imponującą "Ścieżkę w koronach drzew".

Wrocław pod lupą

Wrocław pod lupą [INFOGRAFIKA]

Zebrane w formie czytelnej infografiki informacje o Wrocławiu w pigułce, podzielone na 5 kategorii.

Fot. Paweł Augustyniak

Łódź da się lubić! 5 najlepszych miejsc w Łodzi

Łódź prężnie się rozwija i coraz bardziej otwiera na turystów. Odczarujmy zatem obraz Łodzi ponurej i nudnej w wycieczce do jej najciekawszych miejsc.

Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie