Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl

Skalne Miasto w Czechach
2016-06-08 11:51 , Autor:

 

 

Starosta i Starościna
Brama Gotycka
Skalne Miasto w Czechach
Skalne Miasto w Czechach
Skalne Miasto w Czechach
Skalne Miasto w Czechach
Skalne Miasto w Czechach
 


Polak z Czechem – dwa bratanki. Można tak powiedzieć, biorąc pod uwagę podobieństwa, jakie nas łączą: te same korzenie, podobna kultura i język. To nie wszystko, co dzielimy z Czechami, bo na przykład Sudety też są wspólne. Naszym sąsiadom przypadła jednak w udziale atrakcja, której próżno szukać tutaj. Mowa o Skalnym Mieście.

Skały Adrszpasko-Cieplickie, bo tak właściwie nazywa się Skalne Miasto, to masyw górski w Sudetach Środkowych, będący fragmentem Gór Stołowych. Leży tuż przy granicy z Polską. Skalne Miasto zostało podzielone na dwie części, które łączą się ze sobą: Skały Cieplickie i Skały Adrszpaskie. Podczas gdy pierwsza z nich jest dzika i mniej uczęszczana przez turystów, druga nadaje się nawet na wycieczkę z dziećmi. I to właśnie o niej sobie opowiemy.

Skały Adrszpaskie swoją nazwę zawdzięczają po prostu wsi, która leży nieopodal – Adrszpach. Ich zwiedzanie może odbywać się wzdłuż dwóch tras. Pierwsza, zwana okrężną, ma około 4 km długości, druga zaś, krótsza, mierzy niespełna 1,5 km. Oczywiście polecamy obrać dłuższy szlak, ponieważ to raczej żadna trudność przemierzyć taki dystans, a zobaczy się dużo więcej.

Już na samym wejściu na teren rezerwatu turyści mają szansę poczuć niezwykły klimat Skalnego Miasta. Przez niesamowitą Bramę Gotycką wchodzimy do skalnych wąwozów i zaczynamy przemierzanie trasy. Po obu jej stronach stoją wielkie, unikalne bloki skalne. Niektórym z nich, ze względu na oryginalny kształt, nadano nazwy. I tak przyjdzie nam podziwiać Dzban, Głowę Cukru, Ząb czy najbardziej znaną formację – Kochankowie. Wystarczy odrobina wyobraźni, by w głazach zobaczyć coś więcej, niż tylko bezkształtne formy.

Starosta i Starościna

 

Fajną atrakcję na trasie zwiedzania stanowi Wielki Wodospad. Po trzykrotnym krzyknięciu zaklęcia „Karkonoszu, daj nam wody!” wodospad z cienkiej strużki zmienia się w rwącą kaskadę. Co ciekawe, stojąc przy samym wodospadzie, na żadnego turystę nie spadnie ani kropla wody! Ale to już zagadka do rozwiązania na miejscu.

Istnieje też możliwość rejsu łódką po jeziorku, które znajduje się na terenie rezerwatu.

Skalne Miasto w Czechach

 

Na trasie można spróbować przecisnąć się przez Mysią Dziurę – szczelinę skalną, która ma jedynie 50 cm szerokości. Ta sztuka udaje się tylko nielicznym. Za szczeliną stoi Pianino Karkonosza.

Skalne Miasto to dobra propozycja chyba dla wszystkich. Monumentalne głazy, ich chłód, wąskie przejścia i wszechobecna zieleń tworzą niesamowity klimat. Mimo że na trasie w Adrszpach pełno jest schodów, wspinania niemal po drabinie, kładek z desek i bardzo wąskich przejść, tamtejsze atrakcje wszystko rekompensują.  

 

źródło zdjęć: http://skalnemiasta.eu/index.php/skalnemiasta/adrszpaskie-skaly; http://www.czechtourism.com/pl/c/adrspach-teplice-rocks/

 
 

 

 


 

 


 


Komentarze(0)

 
 

Zobacz podobne

Most Karola w Pradze - ciekawostki i legendy

Most Karola w Pradze – ciekawostki i legendy

Podczas zwiedzania Pragi nie sposób prędzej czy później nie znaleźć się na Moście Karola, który stanowi symbol i wizytówkę miasta.

Kaplica Czaszek

Kutna Hora – miasto srebra i czaszek

Kutna Hora to dziś niewielkie miasteczko 65 km od Pragi. Teraz jego rola jest marginalna, lecz niegdyś gród stanowił ważne miejsce na mapie Czech.

Wieża widokowa Sky Walk

Podniebny spacer w Czechach

Dzięki niedawno powstałej wieży widokowej Sky Walker w Czechach, niedaleko granicy polsko – czeskiej, można odbyć podniebny spacer.

W labiryntach Błędnych Skał

W labiryntach Błędnych Skał

Mimo że po naszej strony granicy nie ma atrakcji dorównującej czeskiemu Skalnemu Miastu, u nas też można pobłądzić w labiryncie między głazami.

Praga – ile kosztuje urlop w stolicy Czech?

Praga – ile kosztuje urlop w stolicy Czech?

Wybierasz się zwiedzić stolicę Czech? Świetnie, Praga to doskonały kierunek – blisko, dość swojsko i niedrogo. Czy aby na pewno? Sprawdźmy!

10 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o Czechach

10 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o Czechach

Polakom Czechy kojarzą się głównie z knedlikami i piwem. Przedstawiamy 10 faktów o naszych sąsiadach z południa, o których możesz nie wiedzieć.

Trasa brzegiem rzeki Bečvy

Czeska przygoda na rowerze

Jeśli rower to twój najlepszy przyjaciel i towarzysz podróży, proponujemy ci sąsiedzką wizytę na dwóch kółkach po czeskiej stronie Olzy.

Formy krasowe w Jaskini Punkevni

Potęga natury: Morawski Kras

Największy i najpiękniejszy obszar krasowy Europy Środkowej. Ponad 1600 jaskiń, cztery dostępne dla ruchu turystycznego. Morawski Kras zaprasza.

 

Nowości w przewodniku

Tak smakuje Austria. Kulinarna wyprawa po kraju Mozarta

Tak smakuje Austria. Kulinarna wyprawa po kraju Mozarta

Szybki przegląd typowego menu z tradycyjnych restauracji w Austrii.

Słowacka Ścieżka w koronach drzew już otwarta!

Słowacka Ścieżka w koronach drzew już otwarta!

Z końcem września nieopodal miejscowości Zdziar, 40 km od Zakopanego, otworzono imponującą "Ścieżkę w koronach drzew".

Wrocław pod lupą

Wrocław pod lupą [INFOGRAFIKA]

Zebrane w formie czytelnej infografiki informacje o Wrocławiu w pigułce, podzielone na 5 kategorii.

Fot. Paweł Augustyniak

Łódź da się lubić! 5 najlepszych miejsc w Łodzi

Łódź prężnie się rozwija i coraz bardziej otwiera na turystów. Odczarujmy zatem obraz Łodzi ponurej i nudnej w wycieczce do jej najciekawszych miejsc.

Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie