Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl

10 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o Czechach
2016-06-15 10:15 , Autor:

 

 

10 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o Czechach
10 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o Czechach
10 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o Czechach
10 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o Czechach
10 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o Czechach
 


Knedliki, bajkowy Krecik, Vaclav Havel i piwo – oto z czym kojarzą się Polakom Czechy. Przedstawiamy 10 faktów o naszych sąsiadach z południa, o których możesz nie wiedzieć.

1. Republika Czeska jest niemal w całości otoczona górami, z wyjątkiem strony południowej w kierunku Austrii i Słowacji. Góry wyznaczają naturalną granicę z Polską oraz Niemcami. Tereny wyżynne i górskie zajmują prawie całe terytorium kraju, bo aż 95%.

2. Znając zamiłowanie Czechów do piwa, nie powinno nikogo dziwić, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca nasi sąsiedzi spożywają największą ilość złotego trunku na świecie – niemal 157 litrów rocznie na głowę!

10 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o Czechach

 

3. Czesi na tyle doceniają swój narodowy napój, że w miejscowości Stramberk na Morawach powstało piwne uzdrowisko. Każdy kuracjusz może oddać się przyjemnej kąpieli z domieszką drożdży piwnych i specjalnych mieszanek ziołowych, a także skosztować piwa z miejscowego browaru.

10 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o Czechach

 

4. Jeśli już jesteśmy przy temacie zdrowia, Czesi mogą pochwalić się bardzo sprawną opieką w tym zakresie. W przeliczeniu na 1 mieszkańca znajduje się tam najwięcej szpitalnych łóżek. Niestety, ten świetny wynik nie idzie w parze z umieralnością na raka, ponieważ Czechy zajmują drugie miejsce w Europie pod względem śmiertelności na tę chorobę.

5. Mimo że 59% obywateli Czech to zadeklarowani ateiści, wiele chrześcijańskich rodzin zachowuje świąteczne tradycje, jak choćby Pomlazka w Poniedziałek Wielkanocny. W odróżnieniu od naszego śmigusa-dyngusa Czesi chłoszczą kobiety ozdobionymi wierzbowymi witkami, splecionymi w warkocz. Niewiastom ma to zapewnić zdrowie i urodę.

6. W Czechach nie istnieje zwyczaj odwiedzania grobów zmarłych w Dzień Wszystkich Świętych 1 listopada. Zamiast tego tradycyjnie wybiera się na cmentarz 24 grudnia w Wigilię Bożego Narodzenia.

7. Prócz Walentynek Czesi obchodzą święto zakochanych jeszcze raz w roku, a przypada ono na 1 maja. Ma to związek z utworem znanego czeskiego poety, który stwierdził, że ten dzień to dobry czas na miłość.

10 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o Czechach

 

8. Ponad 90% Czechów może pochwalić się wykształceniem co najmniej średnim – podobnie jak Polacy, Słowacy i Słoweńcy.

9. Skoro jesteśmy w klimacie piłkarskich mistrzostw, warto wiedzieć, że największy stadion na świecie, Strahov, znajduje się właśnie w Pradze i może pomieścić aż 220 tys. głodnych sportowych wrażeń kibiców.

10. Ciekawostka: nikt inny, jak tylko Czesi, wpadli na pomysł cukru w kostkach, a było to w roku 1843. 

 
 

 

 


 


Komentarze(0)

 
 

Zobacz podobne

Most Karola w Pradze - ciekawostki i legendy

Most Karola w Pradze – ciekawostki i legendy

Podczas zwiedzania Pragi nie sposób prędzej czy później nie znaleźć się na Moście Karola, który stanowi symbol i wizytówkę miasta.

Kaplica Czaszek

Kutna Hora – miasto srebra i czaszek

Kutna Hora to dziś niewielkie miasteczko 65 km od Pragi. Teraz jego rola jest marginalna, lecz niegdyś gród stanowił ważne miejsce na mapie Czech.

Wieża widokowa Sky Walk

Podniebny spacer w Czechach

Dzięki niedawno powstałej wieży widokowej Sky Walker w Czechach, niedaleko granicy polsko – czeskiej, można odbyć podniebny spacer.

Praga – ile kosztuje urlop w stolicy Czech?

Praga – ile kosztuje urlop w stolicy Czech?

Wybierasz się zwiedzić stolicę Czech? Świetnie, Praga to doskonały kierunek – blisko, dość swojsko i niedrogo. Czy aby na pewno? Sprawdźmy!

Starosta i Starościna

Skalne Miasto w Czechach

Z Czechami łączy nas wiele. Naszym południowym sąsiadom przypadła jednak w udziale atrakcja, której próżno szukać tutaj. Mowa o Skalnym Mieście.

Trasa brzegiem rzeki Bečvy

Czeska przygoda na rowerze

Jeśli rower to twój najlepszy przyjaciel i towarzysz podróży, proponujemy ci sąsiedzką wizytę na dwóch kółkach po czeskiej stronie Olzy.

Formy krasowe w Jaskini Punkevni

Potęga natury: Morawski Kras

Największy i najpiękniejszy obszar krasowy Europy Środkowej. Ponad 1600 jaskiń, cztery dostępne dla ruchu turystycznego. Morawski Kras zaprasza.

Bryndzové halušky

Kulinarne podróże, czyli co zjeść na Słowacji

Będąc na Słowacji trudno przejść obojętnie obok tradycyjnych specjałów. W kuchni słowackiej każdy znajdzie swój ulubiony smak.

 

Nowości w przewodniku

Tak smakuje Austria. Kulinarna wyprawa po kraju Mozarta

Tak smakuje Austria. Kulinarna wyprawa po kraju Mozarta

Szybki przegląd typowego menu z tradycyjnych restauracji w Austrii.

Słowacka Ścieżka w koronach drzew już otwarta!

Słowacka Ścieżka w koronach drzew już otwarta!

Z końcem września nieopodal miejscowości Zdziar, 40 km od Zakopanego, otworzono imponującą "Ścieżkę w koronach drzew".

Wrocław pod lupą

Wrocław pod lupą [INFOGRAFIKA]

Zebrane w formie czytelnej infografiki informacje o Wrocławiu w pigułce, podzielone na 5 kategorii.

Fot. Paweł Augustyniak

Łódź da się lubić! 5 najlepszych miejsc w Łodzi

Łódź prężnie się rozwija i coraz bardziej otwiera na turystów. Odczarujmy zatem obraz Łodzi ponurej i nudnej w wycieczce do jej najciekawszych miejsc.

Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie