Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl
 
od 3 września w Noclegi.pl
 
ZOBACZ NOWĄ STRONĘ »

 

Jaką walutę zabrać do Bułgarii?
2016-08-10 15:11 , Autor:

 

 

Jaką walutę zabrać do Bułgarii?
Jaką walutę zabrać do Bułgarii?
Jaką walutę zabrać do Bułgarii?
 


Tegoroczny sezon turystyczny jest bardzo udany dla Bułgarii. Duża część z nas zdecydowała, że to właśnie na czarnomorskim wybrzeżu spędzi swój urlop. Na forach internetowych pojawiło się mnóstwo wątków dotyczących waluty: jaką zabrać ze sobą? Która forma płatności będzie najkorzystniejsza? Rozwiejmy te wątpliwości.

Walutą obowiązującą w Bułgarii jest lewa, a odpowiednikiem naszych groszy są stotinki (1 lewa = 100 stotinek). W obiegu występują monety: 1, 2, 5, 10, 20, 50 stotinek i 1 lewa oraz banknoty: 2, 5, 10, 20, 50, 100 lewa.

Jaką walutę zabrać do Bułgarii?

 

Zacznijmy od rozważenia najprostszej opcji: wymieniamy w Polsce złotówki na lewy i po sprawie. No właśnie nie do końca. Takie rozwiązanie może i jest najłatwiejsze, ale na pewno nie najkorzystniejsze. Żeby nie powiedzieć, że właściwie najmniej opłacalne. Jeśli chodzi o bułgarską walutę, u nas kursy są kompletnie oderwane od rzeczywistości. Już mniej stracimy przy wymianie w najbardziej obleganych kurortach, Złotych Piaskach czy Słonecznym Brzegu, choć z reguły to tam najwięcej zarabia się na turystach. Tak więc stanowczo odradzamy wizytę po lewy w polskim kantorze.

Złym pomysłem będzie też wziąć złotówki do Bułgarii z zamiarem wymiany ich na lewy już na miejscu - zwykle nie uda nam się wymienić polskich złotówek.

Jaką walutę zabrać do Bułgarii?

Pozostaje zatem zabrać ze sobą obcą walutę i naturalnym, logicznym wyborem będzie tu euro. Następnie euro wymieniamy na lewy i możemy zacząć wydawanie. Teoretycznie to najlepsze rozwiązanie, ale trzeba pamiętać o kilku sprawach. Bardzo wiele osób nie wie, że stosunek kursu bułgarskiego lewa do kursu euro jest niezmienny i wynosi ok. 1,93 lewa. Tamtejszy rząd wprowadził takie rozwiązanie, by zapobiec przekrętom niektórych zanadto „przedsiębiorczych”. Przepis zmienił sytuację, lecz tylko pozornie. Z całą sympatią do Bułgarów, ale trzeba stwierdzić, że wiedzą jak kombinować. Uciekają się do przeróżnych sztuczek, byle tylko zarobić na nieświadomym turyście. Dlatego zaleca się, by wymian dokonywać w bankach – będzie to na pewno najbezpieczniejsza opcja, bo banki podlegają bezpośredniej kontroli państwa. A już z całą stanowczością ostrzegamy przed transakcjami dokonywanymi na ulicy. Portfel będzie za to wdzięczny.

Zawsze pozostaje możliwość płacenia kartą. Wygodnie i bezpiecznie. Trudność jednak polega na tym, że w Bułgarii zarówno w większych miastach, jak i na prowincji sprzedawcy często wymagają zapłaty w gotówce – przy płatności kartą to oni ponoszą koszty prowizji, więc albo żądają za zakupy większych pieniędzy, pokrywających niewygodne dla nich wydatki, albo w ogóle nie uznają kart jako płatniczego środka. Tak czy inaczej, warto jednak zabrać ze sobą kartę w razie choćby kradzieży gotówki.

Przy planowaniu wyjazdu trzeba pomyśleć nie tylko o miłych aspektach jak odpoczynek i atrakcje. Warto zastanowić się dobrze nad kwestią finansów, żeby nie wydawać pieniędzy zupełnie niepotrzebnie, a raczej móc je przeznaczyć na uprzyjemnienie pobytu.

Źródło grafiki: http://balkanistyka.org/; http://www.iceis.pl/; https://antonioytrini.wordpress.com/

 
 

 

 


 


Komentarze(2)

2018-07-31 10:41
Mała różnica (ok 7 groszy/1 lew (lipiec 2018)), a jest spokój i pewność ze kupimy prawdziwe lewy, a nie fałszywki :)
magda
2017-08-13 20:54
wychodzi praktycznie na to samo a mniej zachodu ;/
Ela
 
 

Zobacz podobne

Promile w UE. Ile możesz wypić w Bułgarii?

Promile w UE. Ile możesz wypić w Bułgarii?

Sprawdź, jakie maksymalne limity ilości alkoholu we krwi obowiązują w poszczególnych europejskich krajach.

Albańskie leki

Euro czy leki? Jaka waluta w Albanii?

Podpowiadamy, jaka forma płatności w Albanii, ciepłym i nieco zapomnianym kraju Europy, będzie najkorzystniejsza.

Bułgaria jako tani kierunek wakacyjny

Bułgaria jako tani kierunek wakacyjny

Bułgaria to popularny wśród polskich turystów kierunek. Czynnikiem decydującym o wyborze Bułgarii są z pewnością niewygórowane ceny.

Obalamy mity. Ceny pobytu na Słowacji.

Obalamy mity: Ceny pobytu na Słowacji.

Słowacja uchodzi za kraj wysokich cen. Udowodnimy, że pobyt u naszych południowych sąsiadów wcale nie musi wiązać się z utratą dużej gotówki.

Euro czy kuny w Chorwacji?

Euro czy kuny? Jaka waluta na Chorwacji?

Wielu turystów przed wyjazdem do Chorwacji staje przed problemem, jaką walutę zabrać ze sobą: kuny czy euro? A może karta? Jak najkorzystniej płacić?

 

Nowości w przewodniku

Trendy w turystyce – wakacje 18  i z dziećmi

Trendy w turystyce – wakacje 18+ i z dziećmi

Ostatnio na popularności zyskują hotele tylko dla dorosłych, ale też w zupełnej opozycji do nich – wypoczynek dedykowany rodzinom z dziećmi.

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

Miasto chlubi się bogatą historią, wspaniałymi walorami przyrodniczymi i niezwykłymi atrakcjami. A na dodatek jest idealną bazą wypadową dla regionu.

Co nas skłania do podróżowania?

Co nas skłania do podróżowania? [INFOGRAFIKA]

Garść liczb dla zobrazowania, co nas skłania do podróżowania.

Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny

Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny

Lubelski trójkąt turystyczny to gotowy plan na relaksujący weekend w pięknym otoczeniu – jedno miasto na każdy dzień.

Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie