Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl

Kutna Hora – miasto srebra i czaszek
2016-09-19 12:56 , Autor:

 

 

Kaplica Czaszek
Kaplica Czaszek
Kaplica Czaszek
Kaplica Czaszek
Kościół św. Barbary
Kościół św. Barbary
Muzeum Srebra
 


Kutna Hora to obecnie niewielkie miasteczko, położone 65 km od Pragi. Choć teraz jego rola jest marginalna, niegdyś gród stanowił niezwykle ważne miejsce na mapie Czech.

Oszałamiająca kariera Kutnej Hory rozpoczyna się w średniowieczu, kiedy na tym terenie odkryto złoża srebra. Od tej pory miasteczko stało się jednym z najważniejszych ośrodków w Czechach i najlepiej prosperującym w Europie – szacuje się, że miasto mogła zamieszkiwać liczba osób tak wielka, jaką dziś zamieszkuje Londyn! W Kutnej Horze przez wieki działała nawet mennica, zajmująca się biciem praskiego grosza. Niestety, po latach świetności nastały trudniejsze czasy. Miasto ucierpiało w wyniku najazdów, kopalnię oraz mennicę zamknięto.

Dziś Kutna Hora, licząca sobie nieco ponad 20 tysięcy mieszkańców, nie pełni żadnej ważniejszej roli w czeskim przemyśle. Warto jednak nawet przy okazji zwiedzania Pragi udać się kilkadziesiąt kilometrów w głąb kraju i poznać historyczną wartość miasta – w końcu nie bez przyczyny zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Cennym zabytkiem jest gotycka katedra pw. św. Barbary, zwiedzić można muzeum górnictwa czy dawną tłocznię monet.

Kościół św. Barbary

 

Duża część turystów przyjeżdża do Kutnej Hory głównie ze względu na makabryczną kaplicę czaszek. Z położoną na obrzeżach miasta atrakcją wiąże się ciekawa legenda. Otóż podanie głosi, że gdy w Europie zapanowała dżuma i zabrakło już miejsc na pochówki, postanowiono wykopać z cmentarza szczątki poległych na polu walki, a następnie zastąpić je „nowymi”.

Wydobyte z ziemi kości przechowywano w pobliskim klasztorze, by po wiekach zainteresować się nimi na nowo. Zatrudniono rzeźbiarza, który przemienił stertę szczątków w osobliwe dzieła sztuki. Nie było to łatwe zadanie, bo kości były zanieczyszczone i nadgryzione zębem czasu, jednak efekt zaskakuje do dziś. W kaplicy nie ma bowiem ani jednej rzeczy, która nie byłaby stworzona z kości. Żyrandole, girlandy, zdobienia, napisy, wazony, monstrancja, a nawet świeczniki z ludzkich czaszek czynią to miejsce najupiorniejszym w Czechach, a pewnie i w Europie. Każda część szkieletu człowieka została wykorzystana do stworzenia całego wyposażenia kościoła z wielką dbałością o szczegóły. Świątynia wywiera ogromne wrażenie – z jednej strony zachwyt, z drugiej jakiś lęk i niepewność.

Kaplica Czaszek

 

Normalny bilet wstępu do tego osobliwego cmentarzyska tysięcy ofiar kosztuje 60 koron czeskich, a ulgowy – 40.

Podobną atrakcję, lecz na wiele mniejszą skalę, można znaleźć i u nas – nieopodal Kudowy-Zdroju również działa kaplica czaszek. Jednak biorąc pod uwagę rozmiary i ogólny kształt, nie można jej nawet porównać do tego, co czeka w dawnym czeskim zagłębiu przemysłowym.

Zobacz też: „Żywym ku przestrodze…” – Kaplica Czaszek w Kudowie Zdroju

 

źródło zdjęć: http://www.czechtourism.com/pl/

 

 
 

 

 

 


 


Komentarze(0)

 
 

Zobacz podobne

Most Karola w Pradze - ciekawostki i legendy

Most Karola w Pradze – ciekawostki i legendy

Podczas zwiedzania Pragi nie sposób prędzej czy później nie znaleźć się na Moście Karola, który stanowi symbol i wizytówkę miasta.

Wieża widokowa Sky Walk

Podniebny spacer w Czechach

Dzięki niedawno powstałej wieży widokowej Sky Walker w Czechach, niedaleko granicy polsko – czeskiej, można odbyć podniebny spacer.

Praga – ile kosztuje urlop w stolicy Czech?

Praga – ile kosztuje urlop w stolicy Czech?

Wybierasz się zwiedzić stolicę Czech? Świetnie, Praga to doskonały kierunek – blisko, dość swojsko i niedrogo. Czy aby na pewno? Sprawdźmy!

Kaplica Czaszek w Kudowie Zdroju

"Żywym ku przestrodze..." – Kaplica Czaszek w Kudowie Zdroju

Cmentarz zamknięty w czterech ścianach. Tak najkrócej można opisać atrakcję w Kudowie Zdroju, w dzielnicy Czermna - Kaplica Czaszek.

10 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o Czechach

10 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o Czechach

Polakom Czechy kojarzą się głównie z knedlikami i piwem. Przedstawiamy 10 faktów o naszych sąsiadach z południa, o których możesz nie wiedzieć.

Starosta i Starościna

Skalne Miasto w Czechach

Z Czechami łączy nas wiele. Naszym południowym sąsiadom przypadła jednak w udziale atrakcja, której próżno szukać tutaj. Mowa o Skalnym Mieście.

Trasa brzegiem rzeki Bečvy

Czeska przygoda na rowerze

Jeśli rower to twój najlepszy przyjaciel i towarzysz podróży, proponujemy ci sąsiedzką wizytę na dwóch kółkach po czeskiej stronie Olzy.

Formy krasowe w Jaskini Punkevni

Potęga natury: Morawski Kras

Największy i najpiękniejszy obszar krasowy Europy Środkowej. Ponad 1600 jaskiń, cztery dostępne dla ruchu turystycznego. Morawski Kras zaprasza.

 

Nowości w przewodniku

Tak smakuje Austria. Kulinarna wyprawa po kraju Mozarta

Tak smakuje Austria. Kulinarna wyprawa po kraju Mozarta

Szybki przegląd typowego menu z tradycyjnych restauracji w Austrii.

Słowacka Ścieżka w koronach drzew już otwarta!

Słowacka Ścieżka w koronach drzew już otwarta!

Z końcem września nieopodal miejscowości Zdziar, 40 km od Zakopanego, otworzono imponującą "Ścieżkę w koronach drzew".

Wrocław pod lupą

Wrocław pod lupą [INFOGRAFIKA]

Zebrane w formie czytelnej infografiki informacje o Wrocławiu w pigułce, podzielone na 5 kategorii.

Fot. Paweł Augustyniak

Łódź da się lubić! 5 najlepszych miejsc w Łodzi

Łódź prężnie się rozwija i coraz bardziej otwiera na turystów. Odczarujmy zatem obraz Łodzi ponurej i nudnej w wycieczce do jej najciekawszych miejsc.

Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie