Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl
 
od 3 września w Noclegi.pl
 
ZOBACZ NOWĄ STRONĘ »

 

Podróż przez 10 polskich cudów natury
2017-06-06 11:35 , Autor:

 

 

Podróż przez 10 polskich cudów natury
Roztocze
Błędne Skały
Przełom Dunajca
Krzywy Las
Krokusy jpg
Jaskinia
Słowiński Park Narodowy
Mazury
Białowieża
Morskie Oko
 


Bogata i różnorodna – taka jest polska natura. Na obszarze kraju kryje się mnóstwo przyrodniczych perełek i unikatów na skalę Europy. Nic dziwnego, że turyści z całego świata chcą na własne oczy zobaczyć te spektakularne miejsca. Zebraliśmy dla Was 10 najpiękniejszych cudów Polski, które nie wyszły spod ludzkiej ręki.

 

1. Morskie Oko

 

Wystarczy jedno spojrzenie na panoramę okolicy, by zrozumieć, dlaczego Morskie Oko uważane jest za najpiękniejsze jezioro Tatr. Wysokie ośnieżone szczyty odbijają się w tafli krystalicznie czystego zbiornika, wszechobecna zieleń i brak jakiejkolwiek ingerencji człowieka w ten niesamowity pejzaż. I choć aby móc cieszyć się tym widokiem, trzeba się nieźle namęczyć, za kąpiel w jeziorze grozi niemała grzywna, a w okolicy próżno szukać typowych urlopowych atrakcji, natura umie wybronić się sama – w ciągu jednego dnia przyciąga nawet 10 tys. turystów. Chociaż oczywiście lepiej wybrać mniej oblegane terminy, by w pełni kontemplować przyrodę.

 

Morskie Oko

 

 

2. Puszcza Białowieska

 

Jak wyższe moce stworzyły Puszczę Białowieską wieki temu, tak trwa ona do dziś – dzika, nietknięta, bez oznak cywilizacji. O wyjątkowości tego terenu świadczy fakt, że obecnie stanowi on jedyny naturalny ekosystem leśny w całej Europie. W praktyce oznacza to, że las rządzi się sam – siły natury decydują o bujności roślinności czy populacji zwierząt. A nad tym wszystkim króluje on – władca i symbol puszczy, czyli żubr. Białowieża to ostoja tego największego europejskiego ssaka. Lepiej nie zapuszczać się w gąszcz poza szlakami i bez opieki przewodnika, bo spotkanie oko w oko z żubrem może zakończyć się niekoniecznie szczęśliwie...

 

Białowieża

 

 

3. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

 

Cisza, spokój i kontakt z dziewiczą naturą. Mazur wszyscy mogą nam zazdrościć. Wyróżniona w 2011 Kraina Wielkich Jezior Mazurskich jako 14. najpiękniejszy obszar na planecie to prawdziwy skarb polskiej przyrody. Mimo że wiele miejsc straciło swój pierwotny charakter na rzecz postępującej cywilizacji, wciąż można dotrzeć do terenów, gdzie brak wyraźnych śladów pracy ludzkich rąk. Mazury to tysiące jezior z krystalicznie czystą wodą, rzeki, lasy i cały ogrom rzadkich gatunków roślin i zwierząt. I nieistotne, czy ktoś preferuje wędkarstwo, żeglarstwo, kajakarstwo, jazdę na rowerze, grzybobranie czy po prostu błogie lenistwo nad wodą – na Mazurach znajdzie to, czego szuka i potrzebuje.

 

Mazury

 

 

4. Słowiński Park Narodowy

 

Piasek, jak sięgnąć okiem tylko piasek... Jesteśmy na afrykańskiej pustyni? Nie, raczej w pobliżu Łeby w Słowińskim Parku Narodowym. Obejmuje on przybrzeżne jezioro, bagna, łąki, lasy i torfowiska, lecz najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu jest pas z ruchomymi wydmami. Przyrodniczy ewenement obejmuje aż 500 hektarów powierzchni, a ten niezwykły widok stale się przeobraża – podmuchy wiatru żmudnie przemieszczają ziarenka piasku coraz bardziej na wschód. Szczególnie warto wdrapać się na najwyższy barchan, Wydmę Łącką, z której roztacza się pustynny krajobraz, ale też na Bałtyk i pobliskie jezioro Łebsko.

 

Słowiński Park Narodowy

 

 

5. Jaskinia Raj

 

Trafić do raju można łatwiej, niż się wydaje – wystarczy udać się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Okolica Kielc ma swoją niezwykłą atrakcję w postaci Jaskini Raj, uznawanej za najpiękniejszą w kraju. Jej zwiedzenie trwa nie więcej niż trzy kwadranse, bo trasa turystyczna liczy sobie zaledwie 200 metrów długości, ale właśnie tutaj, jak nigdzie indziej, natura pokazała swój artystyczny kunszt. Od wejścia zachwyca wspaniała szata naciekowa – popularne stalaktyty, stalagmity i stalagnaty, a także draperie, zasłony i tysiące innych form. Jaskinia Raj to istne "podziemne muzuem" z całą feerią oszałamiających barw i kształtów, zaprojektowane przez naturę.

 

Jaskinia

 

 

6. Polana Chochołowska

 

Wczesną wiosną liczni fotografowie zawodowi i amatorzy pakują sprzęt i ruszają w Tatry Zachodnie. Przez cały rok wyczekują momentu, by utrwalić kolejny cud natury. Polana Chochołowska po zimie zamienia się w łąkę krokusów. Szczególnie warto tam zajrzeć w słoneczny dzień – błękit nieba w połączeniu z otaczającą zielenią, bladoróżowymi kwiatami i rozsianymi gdzieniegdzie klimatycznymi bacówkami prezentuje się wręcz nieziemsko. Ponieważ dojście do polany jest łatwe, a teren łagodny, widoki przyciągają wielu turystów. Warto zdecydować się na nocleg w tutejszym najstarszym schronisku w Tatrach, by móc podziwiać krajobrazy w spokoju, "po godzinach".

 

Krokusy jpg

 

 

7. Krzywy Las

 

Lasów w Polsce jest niemało, ale w woj. zachodniopomorskim rośnie wyjątkowy, Krzywy Las. Patrząc na jego zdjęcia, trudno oprzeć się wrażeniu, że to kwestia sprytnego fotomontażu. Jak bowiem wytłumaczyć nietypowy kształt tamtejszych drzew? Tego nie wie nikt. Powyginane w jednym kierunku pnie sosen zdają się być wytworem dziwnych sił, ale na pewno nie natury. Tak głosi zresztą jedna z teorii – drzewa zawdzięczają swoją figurę istotom pozaziemskim. Bardziej realne domysły sugerują, że sosny zostały tak ukształtowane przez lokalnych rzemieślników dla celów stolarskich. Inni znów twierdzą, że zimą drzewa rozjechano czołgami, następnie przymarzły do podłoża i pozostały już w obecnym kształcie. Można tylko snuć hipotezy.

 

Krzywy Las

 

 

8. Przełom Dunajca

 

Od wieków naukowcy zastanawiają się, jakim cudem Dunajec tak malowniczo wkomponował się pomiędzy górami. Według legendy sam Bolesław Chrobry wyrąbał przełom swym mieczem. Inni opowiadają o ogromnym wężu, którego cielsko wyrzeźbiło miejsce dla rzeki. Wydaje się to mało ważne, gdy na własne oczy zobaczy się piękny Dunajec, urokliwie wijący się wśród skał. W tym zakątku Pienin na pewno można zakochać się bez reszty. Ponad dwie godziny spływu rzeką to czas na zachwyt nad przyrodą, poruszenie wyobraźni oraz wysłuchanie flisackich ciekawostek i podań. A ci, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek połączony z niesamowitymi krajobrazami, przełom Dunajca mogą przebyć pieszo lub na dwóch kółkach.

 

Przełom Dunajca

 

 

9. Błędne Skały

 

Przenosimy się w Góry Stołowe, w rejon Szczelińca. Na terenie parku narodowego znajduje się osobliwy labirynt skalny, owiany legendami o wędrowcach, którzy ginęli z głodu, nie mogąc znaleźć wyjścia. Ale spokojnie, to tylko bajki – dziś Błędne Skały to miejsce bezpieczne, niezwykłe i absolutnie warte polecenia. Kilkusetmetrowy szlak wiedzie pomiędzy ogromnymi blokami skalnymi, które przy użyciu odrobiny wyobraźni zamieniają się w coś więcej. I tak przyjdzie podziwiać Skalną Czaszę, Kurzą Stopkę, Lwią Łapę czy Końską Nogę. Po raz kolejny matka natura okazała się być wspaniałą artystką – rzeźbiarką.

 

Błędne Skały

 

 

10. Roztoczańskie Szumy

 

Spokojne, zielone Roztocze, gdzie przyroda przeplata się z historią, także kryje swój mały skarb. Słynne szumy to urokliwe kaskady na przełomach roztoczańskich rzek, powstałe w wyniku budowy tektonicznej. Najbardziej znaną i malowniczą rzeką z szumami jest Tanew – w rejonie Suśca powstał poświęcony szypotom rezerwat. Na odcinku 400 metrów naliczyć można aż 24 kaskady! Cichy szum wody w tych małych wodospadach, śpiew ptaków w otaczających rezerwat dzikich lasach, lekki powiew wiatru... Natura dobrze wie, czego potrzeba do najlepszego wypoczynku.

 

Roztocze

 
 

 

 


 

 


 


Komentarze(0)

 
 

Zobacz podobne

Złota polska jesień w Pieninach

Złota polska jesień w Pieninach

Jeśli tylko zapowiada się ładna pogoda, nie warto opierać się ostatnim promieniom słońca – lepiej wyruszyć w teren. Na przykład w Pieniny.

Szlak rowerowy wokół Tatr

Szlak rowerowy wokół Tatr

Nasza propozycja na aktywny wypoczynek późnym latem to przemierzenie Historyczno-Kulturowo-Przyrodniczego Szlaku wokół Tatr.

Nowość! Góral Skipass łączy cztery ośrodki na Podhalu!

Nowość! Góral Skipass łączy cztery ośrodki na Podhalu!

Od najbliższego sezonu na fanów szusowania po stokach czeka miła niespodzianka. Projekt Góral Skipass połączy cztery podhalańskie stacje narciarskie.

Kolorowe szlaki – jak czytać oznaczenia górskich tras

Kolorowe szlaki – jak czytać oznaczenia górskich tras

Górskie szlaki w naszym kraju oznaczone są kolorami. Narosło wiele mitów dotyczących znaczenia poszczególnych barw. Obalmy te najpopularniejsze.

Za co kochamy Zakopane?

Za co kochamy Zakopane?

Tatr i Zakopanego nie trzeba nikomu przedstawiać ani polecać. Co od wielu dekad przyciąga tylu turystów na Podhale? W czym tkwi fenomen Zakopanego?

Słowiński Park Narodowy

Polska pustynia nad brzegiem morza

Piasek, wysokie wydmy i uboga roślinność. Taki opis kojarzy się z afrykańską pustynią, tymczasem podobny krajobraz jest niemal na wyciągnięcie ręki.

Wizualizacja obiektu Termy Chochołowskie

Nowa atrakcja Podhala - Termy Chochołowskie

Nowa atrakcja czeka na wszystkich goszczących w okolicach Zakopanego. Już 1 czerwca otwarty zostanie największy ośrodek termalny na Podhalu.

Alternatywa dla Zakopanego - Białka i Bukowina Tatrzańska

Alternatywa dla Zakopanego – Białka i Bukowina Tatrzańska

Tatry to nie tylko Zakopane. Proponujemy dwie miejscowości, w których odpoczniesz od gwaru i tłumów, a jednocześnie nacieszysz się górskim klimatem.

 

Nowości w przewodniku

Trendy w turystyce – wakacje 18  i z dziećmi

Trendy w turystyce – wakacje 18+ i z dziećmi

Ostatnio na popularności zyskują hotele tylko dla dorosłych, ale też w zupełnej opozycji do nich – wypoczynek dedykowany rodzinom z dziećmi.

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

Miasto chlubi się bogatą historią, wspaniałymi walorami przyrodniczymi i niezwykłymi atrakcjami. A na dodatek jest idealną bazą wypadową dla regionu.

Co nas skłania do podróżowania?

Co nas skłania do podróżowania? [INFOGRAFIKA]

Garść liczb dla zobrazowania, co nas skłania do podróżowania.

Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny

Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny

Lubelski trójkąt turystyczny to gotowy plan na relaksujący weekend w pięknym otoczeniu – jedno miasto na każdy dzień.

Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie