Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl

Późne wakacje na Węgrzech. Warto?
2017-09-11 13:48 , Autor:

 

 

Późne wakacje na Węgrzech. Warto?
Późne wakacje na Węgrzech. Warto?
Późne wakacje na Węgrzech. Warto?
Późne wakacje na Węgrzech. Warto?
Późne wakacje na Węgrzech. Warto?
 


Jeżeli chodzi o wakacyjne destynacje, wśród Polaków niezmiennie od lat na popularności nie tracą Węgry. Kraj nad Balatonem rokrocznie odwiedza niemal ćwierć miliona naszych rodaków – i to nie tylko latem. Czy warto zdecydować się na urlop na Węgrzech później, już jesienią? Abolutnie tak. Oto, dlaczego.

 

Po pierwsze: pogoda i przyroda

Klimat Węgier, otoczonych naturalnym murem przez Alpy i Karpaty, jest na ogół kontynentalny, co oznacza gorące lata, mroźne zimy i niewielki poziom opadów. Węgrzy mogą cieszyć się aż ok. 1800 słonecznymi godzinami w ciągu roku! Dla tych, którym przeszkadzają upały, najbardziej optymalnym czasem na wyjazd będzie zatem wrzesień i październik. Choć u nas jest to okres pierwszych jesiennych szarug, na Węgrzech wciąż jest przyjemnie ciepło, słońce świeci przez 7 godzin dziennie, a deszcz nie powinien pokrzyżować urlopowych planów. Nagrzana letnimi promieniami woda nadal zachęca do kąpieli. Warto wiedzieć, że i tak niski poziom opadów maleje w kierunku od zachodu na wschód.

 

W ścisłym związku z aurą pozostaje oczywiście przyroda. Łagodny klimat pozwala na rozkwit niektórych gatunków kwiatów jeszcze w listopdzie! Generalnie ciepłą jesień na Węgrzech można opisać, używając tylko dwóch słów: czerwień i złoto. Właśnie tymi barwami mienią się lasy i parki, szczególnie na północy i zachodzie kraju. Rzadko zdarzają się tam u nas regularne o tej porze pluchy, słoty i szare dni. Można więc myśleć o aktywnościach na świeżym powietrzu. Do odpoczynku na łonie natury zaprasza wręcz bajeczny jesienią Las Bakoński. Złocisto-czerowny, wielki, skrywające średniowieczne ruiny – trudno wyobrazić sobie romantyczniejsze miejsce. A na fanów aktywnego wypoczynku czeka spływ Dunajcem lub rejs po Cisy, podczas których bardziej dzikie tereny kraju zostają ekscytująco odkryte.

 

Późne wakacje na Węgrzech. Warto?

 

 

Po drugie: wino

Jesień na Węgrzech to czas zbioru winogron, a co za tym idzie, licznych festiwali z winem w roli głównej. Kraj słynie z aż 22 regionów winiarskich (wśród nich tak znane nazwy jak Eger czy Tokaj), które co roku stają do walki o tytuł tego najlepszego. Węgrzy są absolutnymi mistrzami w dziedzinie winiarstwa. Każdy region szczyci się inną odmianą, każda lampka smakuje zupełnie inaczej, a każdy turysta zostanie uroczony takim gatunkiem trunku, jaki najpełniej zaspokoi jego gusta. Nawet abstynenci nie oprą się przygotowanej przez zawodowca degustacji z białym winem rozcieńczonym wodą mineralną lub czerwonym podanym, uwaga... z coca-colą!

 

Późne wakacje na Węgrzech. Warto?

 

 

Po trzecie: termy

A gdy już zostaną zdegustowane wyśmienite wina, warto pójść za ciosem i zafundować sobie kolejną ucztę dla ciała i duszy. Gdziekolwiek by Węgrzy nie wywiercili dziury w ziemi – zewsząd wypływa woda termalna. Madziarowie znaleźli gorące źródło nawet na wyspie na budapesztańskim odcinku Dunaju! Nic więc dziwnego, że w każdym mieście można zażyć kąpieli w "thermal furdo", czyli basenach termalnych. Grzechem byłoby nie skorzystać z szerokiej oferty wypoczynku nad basenami. Tym bardziej, że w przyjemnie ciepłej wodzie o leczniczych właściwościach nie przeszkadza nawet nieprzychylna aura. W powstałych jak grzyby po deszczu kompleksach termalnych skorzystać można z szeregu zabiegów SPA&Wellness, a także przenocować w komforotwych warunkach. Do wizyty w termach zachęca też cena – dzień relaksu dla całej rodziny zamknie się w kwocie 50 zł.

 

Późne wakacje na Węgrzech. Warto?

 

 

Po czwarte: pieniądze i ludzie

Trudno nie wspomnieć o tak ważnym aspekcie jak cena. Węgry nawet w sezonie oferują wypoczynek za rozsądne pieniądze, a jesienią, po najwyższym turystycznym boomie, pobyt wychodzi wręcz śmiesznie tanio. Z ceny schodzą zarówno właściciele noclegów, sklepów z pamiątkami oraz restauracji, jaki i kramikarze na bazarach.

 

Na dodatkowe obniżki czasem można liczyć po wyrecytowaniu "Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát", czyli znanego "Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki". Mieszkańcy tego kraju pamiętają o zażyłej przyjaźni narodu polskiego i węgierskiego i są bardzo życzliwie nastawieni. Nie do końca jest jasne, czy to ze względu na wspólną historię, podobną kulturę, czy po prostu dobrze im się żyje z nami obok – miło, że ktoś wreszcie lubi Polaków.

 

Późne wakacje na Węgrzech. Warto?

 

 

Węgry dobre przez cały rok

Podsumowanie może być tylko jedno: niezależnie od pory roku Węgry dadzą turyście to, na co liczy. Wyjazd poza okresem letnim dodatkowo zaoszczędzi hałasu, kolejek i wszędzobylskich tłumów turystów. Ponieważ pogoda jest zdecydowanie pewniejsza niż nad Bałtykiem, a ceny mocno konkurencyjne, z pewnością to stanowi o ich popularności wśród Polaków. I dobrze, bo odkrycie Węgier podczas jednego wypadu to rzecz niemożliwa – nie ma rady, trzeba tam wracać.

 
 

 

 


 

 


 


Komentarze(0)

 
 

Zobacz podobne

Tak będzie wyglądał podwarszawski Park of Poland!

Tak będzie wyglądał podwarszawski Park of Poland!

W podwarszawskim Mszczonowie rozpoczęła się długo wyczekiwana budowa Park of Poland – największego wodnego parku rozrywki w tej części Europy.

Termy w Tiszaújváros

Węgry: Termy w Tiszaújváros

Tiszaújváros to niewielkie miasto na Węgrzech. Mimo że brak tam zabytków czy miejsc wartych zobaczenia, gości z sezonu na sezon coraz więcej turystów.

Pojedynek term: Polska vs Słowacja

Pojedynek term: Polska vs Słowacja

My i Słowacy mamy to szczęście, że natura obdarzyła nasze obszary źródłami termalnymi. Przyjrzyjmy się, co oferują polskie, a co słowackie aquaparki.

Wodny świat AquaCity Poprad

Wodny świat AquaCity Poprad

Pobyt u południowych sąsiadów to już nie tylko Tatry. Na Słowację gości przyciąga też mnogość wodnych atrakcji. Jedną z nich jest AquaCity Poprad.

Uniejów – uzdrowisko w sercu Polski

Uniejów – uzdrowisko w sercu Polski

Uniejów – niewielkie miasteczko w woj. łódzkim, którego skarbem są źródła wody termalnej. Na ich bazie powstał kompleks Termy Uniejów.

Wodny raj - Gino Paradise Beszeniowa

Wodny raj - Gino Paradise Beszeniowa

Co powiesz na wakacje pełne wody i prawdziwego relaksu? W Beszeniowej czeka na Ciebie bezmiar wodnej zabawy i wiele niezapomnianych przygód.

Wizualizacja obiektu Termy Chochołowskie

Nowa atrakcja Podhala - Termy Chochołowskie

Nowa atrakcja czeka na wszystkich goszczących w okolicach Zakopanego. Już 1 czerwca otwarty zostanie największy ośrodek termalny na Podhalu.

Alternatywa dla Zakopanego - Białka i Bukowina Tatrzańska

Alternatywa dla Zakopanego – Białka i Bukowina Tatrzańska

Tatry to nie tylko Zakopane. Proponujemy dwie miejscowości, w których odpoczniesz od gwaru i tłumów, a jednocześnie nacieszysz się górskim klimatem.

 

Nowości w przewodniku

Spotkanie z wrocławskimi krasnalami

Spotkanie z wrocławskimi krasnalami

To nie przypadek, że akurat stolica Dolnego Śląska jest nazywana miastem krasnali.

Mały przewodnik po Bydgoszczy

Mały przewodnik po Bydgoszczy

Bydgoszczy nie brak atrakcji i urokliwych zakątków, które razem czynią miasto wyjątkowym i interesującym turystycznie.

10 przykazań początkującego narciarza

10 przykazań początkującego narciarza

Chcesz zacząć, ale nie wiesz jak? Kuszą cię ośnieżone, jednak obawiasz się początków? Ten dekalog pomoże ci postawić pierwsze narciarskie kroki.

Praga czy Bratysława? Gdzie na weekend?

Praga czy Bratysława? Gdzie na weekend?

Ze względu na bliskość i swojski klimat, Praga i Bratysława idealnie nadają się na weekendowy trip. Które miasto jest bardziej warte uwagi?

Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie