Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl

Praga czy Bratysława? Gdzie na weekend?
2017-11-14 09:58 , Autor:

 

 

Praga czy Bratysława? Gdzie na weekend?
Praga czy Bratysława? Gdzie na weekend?
Praga czy Bratysława? Gdzie na weekend?
 


Przez lata jedność, od 1993 roku dwa odrębne państwa. Po "aksamitnej rewolucji" Bratysława zyskała status stolicy Słowacji, Praga zaś pozostała głównym miastem, ale już nie Czechosłowacji, lecz Republiki Czeskiej. Ze względu na bliskość i swojski klimat obydwie stolice goszczą wielu polskich turystów – wspaniale nadają się na szybki, weekendowy trip. Które miasto, Praga czy Bratysława, jest bardziej warte uwagi?

 

 

Weekend w Pradze...

 

Wśród Polaków sezon na Pragę trwa praktycznie cały rok, bo od wczesnej wiosy, aż do późnej jesieni. Stolica Czech jest chętnie wybierana na weekendową destynację dzięki niewielkiej odległości od naszej granicy i stosunkowo niskim cenom. Nocleg w naprawdę dobrych warunkach można znaleźć już za ok. 50 zł, koszty wyżywienia i atrakcji również nie powinny zanadto obciążyć portfela.

 

W porównaniu do Bratysławy Praga jest stolicą znacznie większą. Dzieli się na pięć głównych dzielnic: Hradczany, Stare Miasto, Nowe Miasto, Mała Strawa i Józefów. Oczywiście, dla turystów najbardziej interesujące będą dwie pierwsze, co wcale nie oznacza, że zwiedzanie zajmie raptem pół dnia. Wręcz przeciwnie – Praga jest na tyle urokliwym i różnorodnym miastem, że nie warto planować pobytu na mniej niż dwa dni. Koniecznie trzeba udać się na Rynek Staromiejski, gdzie kręte uliczki zbiegają się, tworząc piękny plac, zobaczyć ratusz ze słynnym zegarem astronomicznym, przejść Mostem Karola i zwiedzić Zamek Praski. Obowiązkowym punktem wycieczki powinien być też niespieszny spacer w labiryncie kamienic praskiej starówki – niezniszczone w wojennych działaniach prezentują się okazale o każdej porze roku. Ponadto w samej Pradze funkcjonuje ponad 20 muzeów i niemal 100 galerii – zadowoleni będą zatem wielbiciele historii i sztuki. Podsumowując, czeska stolica jest najbardziej odpowiednim kierunkiem dla wszystkich, którzy dbają o swoje finanse, równocześnie pragnąc zobaczyć jak najwięcej w krótkim czasie.

 

Praga czy Bratysława? Gdzie na weekend?

 

 

... a może w Bratysławie?

 

Mniejszą popularnością, choć trochę niesłusznie, cieszy się stolica Słowacji. Nie wszyscy docierają do miasta, zadowalając się tym, co oferuje północna część kraju – góry i termy. A szkoda, bo Bratysława to wyjątkowe miejsce. Jako jedyne miasto na świecie graniczy z dwoma państwami – na zachodzie z Austrią i na południu z Węgrami. Bratysława uchodzi za najspokojniejszą stolicę Europy – ewentualnie może się w tej materii równać jedynie z Lublaną. Ten brak pośpiechu docenią ci, którzy na co dzień żyją na najwyższych obrotach i potrzebują chwili oddechu.

 

Zabytkowa część Bratysławy zajmuje stosunkowo niewielki obszar, co ma swoje niezaprzeczalne zalety. Do przemieszczania się między atrakcjami wystarczy siła własnych nóg i nie ma potrzeby polegania na komunikacji miejskiej. To znów wiąże się z możliwością lepszego poznania wszystkich zakamarków. Nie trzeba też pędzić na złamanie karku, żeby w jeden weekend odwiedzić najważniejsze miejsce, a raczej w spokoju rozkoszować się klimatem miasta. W tych relaksujących okolicznościach przyjemnie zwiedza się popularny Zamek Bratysławski. Wzniesiony na wzgórzu 80 metrów nad lustrem Dunaju zapewnia malowniczą panoramę na rzekę i okolicę. Poczucia błogiego spokoju dostarczy też spacer po zabytkowym Starym Rynku i okalających go urokliwych uliczkach, przy których pełno klimatycznych restauracji. Nie można zapomnieć, że Bratysława to stolica prężnie działającego państwa i gwar charakterystyczny dla dużych ośrodków jest tu obecny, jednak bez trudnu znajdzie się zaciszne miejsce bez tłumów.

 

Praga czy Bratysława? Gdzie na weekend?

 

 

Gdzie pojechać?

 

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Na pewno wybór w dużej mierze będzie zależał od sposobu spędzania czasu. Praga to przede wszystkim ogrom atrakcji i aktywny wypoczynek, natomiast Bratysława spodoba się ceniącym beztroskie spacery z odkrywaniem najmniejszych detali otoczenia. Koszt weekendowego pobytu zarówno w Czechach, jak i na Słowacji będzie się kształtował podobnie, więc ta kwestia nie ułatwi podjęcia decyzji. Jedno jest pewne: obydwa miasta mają tak niesamowitą atmosferę i proponują gościom tak wiele, że niezależnie od wyboru dni na wyjeździe będą dniami udanymi. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, żeby odwiedzić i sąsiadów zza Olzy, i tych po drugiej stronie Tatr.

 
 


 

 


 


Komentarze(0)

 
 

Zobacz podobne

Most Karola w Pradze - ciekawostki i legendy

Most Karola w Pradze – ciekawostki i legendy

Podczas zwiedzania Pragi nie sposób prędzej czy później nie znaleźć się na Moście Karola, który stanowi symbol i wizytówkę miasta.

Narty na Słowacji – najlepsze zimowe ośrodki

Narty na Słowacji – najlepsze zimowe ośrodki

Od lat zimą niegasnącą popularnością cieszą się słowackie ośrodki narciarskie. Nic w tym dziwnego, bo warunki do szusowania są tam znakomite.

Kaplica Czaszek

Kutna Hora – miasto srebra i czaszek

Kutna Hora to dziś niewielkie miasteczko 65 km od Pragi. Teraz jego rola jest marginalna, lecz niegdyś gród stanowił ważne miejsce na mapie Czech.

Hity słowackiej turystyki: TOP 10 na Słowacji

Hity słowackiej turystyki: TOP 10 na Słowacji

Choć Słowacja oferuje moc atrakcji i bardzo trudno wybrać te najlepsze, przygotowaliśmy dla Was listę 10 najchętniej odwiedzanych miejsc.

Praga – ile kosztuje urlop w stolicy Czech?

Praga – ile kosztuje urlop w stolicy Czech?

Wybierasz się zwiedzić stolicę Czech? Świetnie, Praga to doskonały kierunek – blisko, dość swojsko i niedrogo. Czy aby na pewno? Sprawdźmy!

10 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o Czechach

10 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o Czechach

Polakom Czechy kojarzą się głównie z knedlikami i piwem. Przedstawiamy 10 faktów o naszych sąsiadach z południa, o których możesz nie wiedzieć.

Nowości turystyczne na Słowacji

Nowości turystyczne na Słowacji

W ostatnich miesiącach na Słowacji zostało otwartych kilka kolejnych atrakcji i obiektów turystycznych. Co nowego oferuje Słowacja przyjezdnym?

 

Nowości w przewodniku

Jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce

Jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce

Okres przedświąteczny obfituje w wydarzenia z bożonarodzeniowym klimatem. Wiele miast decyduje się na organizację wspaniałych jarmarków.

Spotkanie z wrocławskimi krasnalami

Spotkanie z wrocławskimi krasnalami

To nie przypadek, że akurat stolica Dolnego Śląska jest nazywana miastem krasnali.

Mały przewodnik po Bydgoszczy

Mały przewodnik po Bydgoszczy

Bydgoszczy nie brak atrakcji i urokliwych zakątków, które razem czynią miasto wyjątkowym i interesującym turystycznie.

10 przykazań początkującego narciarza

10 przykazań początkującego narciarza

Chcesz zacząć, ale nie wiesz jak? Kuszą cię ośnieżone stoki, jednak boisz się początków? Ten dekalog pomoże ci postawić pierwsze narciarskie kroki.

Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie