Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl
 
od 3 września w Noclegi.pl
 
ZOBACZ NOWĄ STRONĘ »

 

Wsi spokojna, wsi wesoła – uroki agroturystyki
2018-02-08 13:13 , Autor:

 

 

Wsi spokojna, wsi wesoła – uroki agroturystyki
Wsi spokojna, wsi wesoła – uroki agroturystyki
Wsi spokojna, wsi wesoła – uroki agroturystyki
Wsi spokojna, wsi wesoła – uroki agroturystyki
 


Pobudka o brzasku wraz z pierwszym pianiem koguta, śniadanie złożone ze swojskich wyrobów, a potem tylko cisza, natura i często brak kontaktu ze światem XXI wieku. Brzmi jak typowy dzień mieszkańca tradycyjnej polskiej wsi. Coraz częściej jednak na taki plan dnia godzą się miastowi, wybierając wczasy na wsi zamiast wypoczynku na rajskich plażach.

 

Agroturystyka w Polsce kwitnie. Jeszcze niedawno nie do pomyślenia było, by wyczekany urlop spędzić w miejscu tak pospolitym, jak wieś. Z sezon na sezon sytuacja się zmienia – nadmorskie kurorty i górskie miejscowości zostają choć częściowe odciążone od ruchu turystycznego dzięki wiejskim gospodarstwom, które również prowadzą działalność noclegową. Ze statystyk wynika, że taka forma wypoczynku wciąż zyskuje na popularności. Otwiera się coraz więcej gospodarstw agroturystycznych, a już istniejące poszerzają swoją ofertę i poprawiają jakość usług. To nie te czasy, by pobyt na wsi oznaczał nudę i skromne warunki. Dzięki kilku prostym czynnikom dom na wsi to idealny przepis na udany weekend lub urlop.

 

 

Przyroda. Tereny wiejskie mają tę przewagę nad miastami, że kontakt z naturą nie ogranicza się do kilku drzew przy drodze czy skrawka parkowego trawnika. Do gospodarstw agroturystycznych najczęściej przynależą duże i ładnie utrzymane podwórza, a okolice sprzyjają spacerom wśród łąk, sadów i lasów. Szczególnie pięknie jest latem w czasie zbiorów, gdy pola mienią się soczystą zielenią lub złotem zbóż. Tak płyną dni bez pośpiechu, korków, hałasu i spalin, za to w towrzystwie ptaków i brzęczących owadów.

 

Na wsi to oczywiście nie jedyne zwierzęta. Na pewno nie lada atrakcją dla dzieci będzie zobaczyć, jak hoduje się zwierzęta i jak się z nimi obchodzić. Jeżeli tylko nadarzy się okazja, koniecznie trzeba skorzystać z możliwości pomocy gospodarzom przy codziennych zajęciach. Po powrocie do szarej rzeczywistości wspomnienie samodzielnego wybierania jajek z kurnika, przejażdżki kombajnem czy zbierania owoców przywoła wakacyjny klimat.

 

Wsi spokojna, wsi wesoła – uroki agroturystyki

 

 

 

Gościnność i jedzenie. W niewielkich gospodarstwach turystycznych, w przeciwieństwie do dużych ośrodków, nie ma miejsca na anonimowość. Gości osobiście witają gospodarze, którzy w trakcie pobytu urozmaicają czas spędzony w ich domostwie i starają się wprowadzić sielską atmosferę. A takiej otwartości i gościnności, jak na polskiej wsi, nie ma nigdzie. Oprócz tego, że urlopowicze mogą wziąć udział w organizowanych rozrywkach, z tradycyjnego gospodarstwa nikt nie wyjdzie głodny. Panie domu zadbają o podniebienie gości – serwują lokalne potrawy i wyroby przygotowane w oparciu o stare receptury. Na stole wielu jadalni goszczą zatem swojskie wędliny, nabiał, pieczywo, warzywa z przydomowego ogródka i inne naturalne specjały. Jeżeli się poszczęści, być może gospodyni uchyli rąbka swych kulinarnych tajemnic i zaprosi do wspólnego wypieku chleba czy zdradzi przepis na wyśmienite przetwory. W mieście jednak nic nie będzie takie samo, bo tak smakuje tylko wieś...

 

 

Wsi spokojna, wsi wesoła – uroki agroturystyki

 

 

Tradycja. Wieś stanowi prawdziwą ostoję polskiej tradycji i kultury. Do dziś kultywuje się tam zwyczaje, które w większych miastach już dawno odeszły w zapomnienie. W wielu miejscowościach życie wciąż toczy się zgodnie z rytmem natury i kalendarzem świąt. Zdarza się, że gospodynie ozdabiają swe domostwa dekoracjami z motywami lokalnego folkloru i na co dzień w kuchni używają sprzętów, z których korzystały jeszcze ich babki. Ponieważ na wsi mocno obecna jest pamięć o przeszłości, miejscowi bardzo często służą też wiedzą na temat dziedzictwa regionu i snują ciekawe opowieści. Wizyta w tradycyjnej agroturystyce to zatem wspaniała lekcja historii i połączenie przyjemnego z pożytecznym.

 

 

Wsi spokojna, wsi wesoła – uroki agroturystyki

 

 
 


 

 


 


Komentarze(0)

 
 

Zobacz podobne

Zalipie - wieś jak malowana

Zalipie - wieś jak malowana

Malowidła na domach, płotach, stodołach, a nawet psich budach. Oto Zalipie, gdzie tradycja barwnych malunków jest obecna od wieków.

 

Nowości w przewodniku

Trendy w turystyce – wakacje 18  i z dziećmi

Trendy w turystyce – wakacje 18+ i z dziećmi

Ostatnio na popularności zyskują hotele tylko dla dorosłych, ale też w zupełnej opozycji do nich – wypoczynek dedykowany rodzinom z dziećmi.

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

Miasto chlubi się bogatą historią, wspaniałymi walorami przyrodniczymi i niezwykłymi atrakcjami. A na dodatek jest idealną bazą wypadową dla regionu.

Co nas skłania do podróżowania?

Co nas skłania do podróżowania? [INFOGRAFIKA]

Garść liczb dla zobrazowania, co nas skłania do podróżowania.

Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny

Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny

Lubelski trójkąt turystyczny to gotowy plan na relaksujący weekend w pięknym otoczeniu – jedno miasto na każdy dzień.

Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie