Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl
 
od 3 września w Noclegi.pl
 
ZOBACZ NOWĄ STRONĘ »

 

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur
2018-02-22 11:51 , Autor:

 

 

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur
Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur
Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur
Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur
Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur
 


Serce Warmii i Mazur bije w Olsztynie. Miasto chlubi się wielowiekową historią, wspaniałymi walorami przyrodniczymi i atrakcjami, których śmiało może zazdrościć nie jeden większy ośrodek. A na dodatek stanowi idealną bazę wypadową dla całego regionu. Co warto zobaczyć i zwiedzić w pięknym Olsztynie?

 

 

Olsztyn, a właściwie Holstyn lub Olstyn, jak był nazywany wieki temu, nieprzypadkowo ulokowano w XIV w. w dolinie rzeki Łyny – takie położenie zapewniało naturalną ochronę grodu. Co typowe dla średniowiecznej architektury, obronność uzupełniono szeregiem warowni i fortyfikacji, których pozostałości wyznaczają dziś zasięg olsztyńskiego Starego Miasta. To na tym niewielkim obszarze skupiają się imponujące parosetletnie budowle, stanowiące o historycznych wartościach miasta. Od północy droga na starówkę wiedzie przez Wysoką Bramę. Konstrukcja jest dziś najstarszym i jednocześnie najlepiej zachowanym tego typu obiektem w mieście, otwartym dla turystów i będącym najpiękniejszą jego ozdobą.

 

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

 

 

Na tle wielu budowli zdecydowanie wybija się Zamek Kapituły Warmińskiej, godnie pełniący rolę wizytówki Olsztyna. Jego powstanie stało się podstawą do nadania praw miejskich. Warto go odwiedzić choćby po to, żeby spędzić chwilę w tych samych komnatach, co niegdysiejszy zarządca, Mikołaj Kopernik, albo spojrzeć na miasto z góry z udostępnionej zamkowej wieży.

 

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

 

 

Skoro średniowiecze, to i teocentryzm, czyli pierwszoplanową rolę we wszystkich dziedzinach życia odgrywa Bóg. W historycznym centrum Olsztyna nie mogło więc zabraknąć kościoła. Wschód starówki domyka wspaniała gotycka świątynia św. Jakuba. Szczególnie warto zajrzeć w zabytkowe mury latem, gdy odbywają się Olsztyńskie Koncerty Organowe. Płyta Starego Miasta mieści również nieco młodszy, ale równie ładny ewangelicki kościół Chrystusa Zbawiciela.

 

O atrakcyjności Olsztyna świadczy nie tylko bogata historia, ale też walory sprzed wielu, wielu lat, których autorką jest sama natura. Miasto doskonale wpisuje się w wizję typowo mazurskiej miejscowości z krajobrazem pełnym lasów, rzek i jezior. Choć to stolica województwa i największa metropolia w okolicy, Olsztyn nie utracił do końca swej dziewiczości i kontaktu z przyrodą. W samych granicach miasta znajduje się aż 16 jezior! Leżą one głównie we wschodniej części Olsztyna, a zdecydowanie największym jest jez. Ukiel, zwane także Krzywym. 22 km linii brzegowej zbiornika zostało tak zagospodarowane, by zapewnić rozrywkę i wypoczynek turystom oraz mieszkańcom: boiska do piłki plażowej, korty do squasha, przystań kajakowa, kąpieliska, wypożyczalnie sprzętu wodnego i sportowego. Rozległa sieć jezior, otoczona pierścieniem lasów, sprzyjała utworzeniu wielu malowniczych ścieżek pieszych i rowerowych. Do długich spacerów wspaniale nadaje się Las Miejski – położony w północnej części miasta, stanowi jeden z największych kompleksów leśnych w Europie. Przyroda i zieleń rządzi również w ścisłym śródmieściu Olsztyna w Parku Centralnym, który ze względu na umiejscowienie na co dzień umożliwia choć krótki relaks na łonie natury najbardziej zabieganym mieszczuchom.

 

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

 

 

Ku zdziwieniu wielu, nie tylko Toruń może chwalić się wybitnym mieszkańcem w osobie wspomnianego wcześniej Mikołaja Kopernika. Niesamowity astronom zamieszkiwał także Olsztyn i tam prowadził swoje odkrywcze prace. W uznaniu zasług naukowca olsztynianie postawili mu pomnik i pamiątkową ławeczkę, ale to nic w porównaniu do nowoczesnego i największego w tej części Polski planetarium. Wewnątrz charakterystycznej kopuły znajduje się sala projekcyjna, gdzie młodzi i starsi zgłębiają tajemnice kosmosu. Seanse, podczas których multimedialny obraz pokrywa całą sferyczną powierzchnię, przyciąga ogrom chętnych. A że tematyka prezentowanych treści jest bardzo szeroka, od blisko czterdziestu lat planetarium niemal nie pustoszeje. Podobnie zresztą jak pobliskie Obserwatorium Astronomiczne, gdzie Słońce i nocne niebo można oglądać przez profesjonalny sprzęt.

 

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

 

 

Gdyby tego było mało, Olsztyn to prawdziwe zagłębie artystyczne. Przez cały rok, ale w szczególności w sezonie letnim, w mieście mają miejsce rozmaite wydarzenia. W lipcu odbywają się Olsztyńskie Noce Bluesowe, natomiast od czerwca do września, w ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego, wystawia się spektakle, organizuje koncerty czy występy kabaretowe. Hucznie świętują też studenci podczas słynnych na cały kraj juwenaliów – Kortowiady. Olsztyn to zatem nie tylko relaks, aktywny wypoczynek czy spotkanie z historią – pobyt tam to też po prostu dobra zabawa.  

 

zdjęcia: http://visit.olsztyn.eu/, fot. Wojciech Krom; http://osir.olsztyn.pl/

 
 


 

 


 


Komentarze(0)

 
 

Zobacz podobne

6 polskich zamków, w których straszy

6 polskich zamków, w których straszy

Wiele polskich twierdz to dziś mieszkania dla zjaw, które błąkają się po komnatach, nie mogąc zaznać wiecznego spokoju.

Buda i Peszt - doskonała całość

Buda i Peszt - doskonała całość

Jak dzień i noc, ogień i woda, yin i yang – tak samo doskonale dopełniają się Buda i Peszt, położone po dwóch brzegach Dunaju.

Fot. Paweł Augustyniak

Łódź da się lubić! 5 najlepszych miejsc w Łodzi

Łódź prężnie się rozwija i coraz bardziej otwiera na turystów. Odczarujmy zatem obraz Łodzi ponurej i nudnej w wycieczce do jej najciekawszych miejsc.

Mikołajki – Perła Mazur

Mikołajki – Perła Mazur

Mikołajki. Poza sezonem – ciche, niewielkie miasteczko. W sezonie – mekka żeglarzy, rozbrzmiewa dźwiękiem szant i gwarem rozmów. Oto Perła Mazur.

Wakacje nad bieszczadzkim morzem

Wakacje nad "bieszczadzkim morzem"

Plażowanie nad wodą w otoczeniu wzgórz, lasy schodzące do tafli jeziora, skaliste brzegi... Tak, to krajobraz z Polski – znad "bieszczadzkiego morza".

Perła Opolszczyzny - Zamek w Mosznej

Perła Opolszczyzny - Zamek w Mosznej

Baśniowy, fantastyczny, niezwykły, zaczarowany – te epitety trafnie obrazują najbardziej bajkową budowlę Opolszczyzny, a może nawet całego kraju.

Planetarium EC1 w Łodzi

Znamy 7 Nowych Cudów Polski!

Znane są wyniki 6. edycji wakacyjnego plebiscytu „7 Nowych Cudów Polski”. Tegorocznym zwycięzcą zostało łódzkie Planetarium EC1.

Toruński ratusz

Toruń – miasto piernika i Kopernika

Są trzy rzeczy, które nierozerwalnie wiążą się z Toruniem: gotyk, Kopernik i pierniki. Proponujemy miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć.

 

Nowości w przewodniku

Trendy w turystyce – wakacje 18  i z dziećmi

Trendy w turystyce – wakacje 18+ i z dziećmi

Ostatnio na popularności zyskują hotele tylko dla dorosłych, ale też w zupełnej opozycji do nich – wypoczynek dedykowany rodzinom z dziećmi.

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

Miasto chlubi się bogatą historią, wspaniałymi walorami przyrodniczymi i niezwykłymi atrakcjami. A na dodatek jest idealną bazą wypadową dla regionu.

Co nas skłania do podróżowania?

Co nas skłania do podróżowania? [INFOGRAFIKA]

Garść liczb dla zobrazowania, co nas skłania do podróżowania.

Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny

Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny

Lubelski trójkąt turystyczny to gotowy plan na relaksujący weekend w pięknym otoczeniu – jedno miasto na każdy dzień.

Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie