Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl
 
od 3 września w Noclegi.pl
 
ZOBACZ NOWĄ STRONĘ »

 

Błędne Skały
2009-09-30 12:24

 

Tajemniczy labirynt skalny, który przemierzyć można wzdłuż malowniczego szlaku turystycznego.

Rezerwat Błędne Skały (dawniej zwanym Dzikimi Dołami lub Wilczymi Dołami) leżący w Parku Narodowym Gór Stołowych to miejsce konieczne do odwiedzenia podczas wyprawy w tę część Sudetów. Osobliwy labirynt skalny obejmujący grzbiet Skalniaka (915 m n.p.m.) stanowi atrakcję turystyczną już od kilku stuleci. Teren przypomina nieco rejon Szczelińca, ale ponieważ jest mniej zróżnicowany, łatwiej tam dotrzeć turystom.
 
Bloki skalne powstałe wskutek działania sił przyrody tworzą kilkusetmetrową trasę zwiedzania. Na jej początku, na skałce zwanej Skalną Czaszą, znajduje się taras widokowy z niezapomnianą panoramą na czeską część Gór Stołowych. Przy sprzyjających warunkach można zobaczyć nawet odległą o kilkadziesiąt kilometrów Śnieżkę!
 
Dalsza wędrówka to już trasa wiodąca po drewnianych kładkach przez wąskie skalne przesmyki. Głazy wysokie na 6 – 11 metrów tworzą szczeliny, między którymi czasem trudno się przecisnąć – niejednokrotnie trzeba przybrać dziwną pozę, przechodzić bokiem czy nawet paść na kolana, by pokonać pewne etapy trasy. Dlatego też nie jest to atrakcja dla nieco bardziej puszystych osób, które mogą zaklinować się między skałami i zatarasować drogę innym. Jednak ci, którzy zdecydują się na przebycie drogi, na pewno nie będą żałować. Prócz wąskich przejść ścieżka wiedzie przez korytarze ze skalnym sklepieniem, dzięki któremu nawet w deszcz nie spadnie na nas ani kropla, czy miejsca, gdzie w maju w cieniu skał jeszcze leży śnieg.
 
Podczas wędrówki co chwila mija się przedziwne formacje skalne: maczugi, grzyby czy słupy. Niezwykłe wyrzeźbienie wskutek erozji i wietrzenia nadało im niepowtarzalny urok. Niektóre głazy, ze względu na ciekawy kształt, zostały nazwane: Dwunożny Grzyb, Okręt, Kuchnia, Kurza Stopka czy Furtka.

 

 


 

 


 

Atrakcje w okolicy

Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt (919 m n.p.m.) w Górach Stołowych, na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych.

- 4 km

Szlak Ginących Zawod...

W 2001 roku powstało gospodarstwo, gdzie goście mają okazję poznać dawne profesje i sprawdzić się w ich wykonywaniu.

- 5 km

Kaplica Czaszek

Cmentarz zamknięty w czterech ścianach. Tak najkrócej można opisać atrakcję w Kudowie Zdroju, w dzielnicy Czermna.

- 5 km

Park Zdrojowy

Centralnym miejscem Kudowy Zdrój odwiedzanym przez turystów i kuracjuszy jest Park Zdrojowy.

- 5 km

Muzeum Zabawek

Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju istnieje od 12 grudnia 2002 roku i prezentuje wszelkie formy europejskiego zabawkarstwa.

- 5 km

Muzeum Żaby

W roku 2002 zostało otwarte pierwsze w Polsce Muzeum Żaby, które znajduje się przy Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych.

- 5 km
Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie