Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl
 
od 3 września w Noclegi.pl
 
ZOBACZ NOWĄ STRONĘ »

 

Most św. Jana
2009-09-30 12:24

 

Most św. Jana przerzucony jest nad Młynówką i łączy Wyspę Piasek z historycznym centrum Kłodzka.

To jeden z najbardziej znanych mostów na Ziemi Kłodzkiej. Pomimo swych niewielkich rozmiarów porównywany jest wszak do mostu Karola w Pradze. Most św. Jana przerzucony jest nad Młynówką i łączy Wyspę Piasek z historycznym centrum Kłodzka.

 
 
Przypuszczalnie jego budowę w pierwotnej formie ukończono w 1390 r. Jej początki sięgają prawdopodobnie drugiej połowy XIII w. Most wzniesiono z kamienia oraz barokowej i późniejszej cegły. Jako zaprawę zastosowano najpewniej spoiwo wapienne z dodatkiem ogromnej ilości kurzych białek, przez co niektórzy nazywają go „Mostem na jajach”.
 
 
Zabytek wspiera się na 3 filarach i posiada 4 przęsła, przy czym 2 skrajne są węższe i ostrołukowe. Niegdyś na końcach mostu znajdowały się bramy Górna i Dolna. Tę pierwszą wzniesiono już w XIII w. i jak się przypuszcza stanowiła ona część miejskich murów obronnych. Dolną zbudowano w drugiej połowie XV w. Obie zostały rozebrane w XIX stuleciu.
 
 
Most był wielokrotnie przebudowywany i wzmacniany, zwłaszcza w czasie wojen husyckich oraz remontowany w stuleciach XVII-XXI. Owocem ostatniej renowacji z 2007 r. jest nowa kostka brukowa oraz oświetlające zabytek, stylowe lampy. Most ozdobiony jest przez 6 kamiennych figur, które zostały ufundowane przez bogatych mieszkańców Kłodzka w XVII-XVIII w.
 
 
Po zachodniej stronie zabytku, na przechodniów spoglądają rzeźby patrona mostu, najpopularniejszego na Śląsku świętego - św. Jana Nepomucena, a także św. Wacława oraz figura ukazująca Pietę, po wschodniej zaś patron miasta św. Franciszek Ksawery, Ukrzyżowany, oraz rzeźba przedstawiająca Trójcę Świętą i Ukoronowanie Najświętszej Panny Marii.
 
 
źródło: http://www.klodzko.com.pl/

 

 


 

 


 

Atrakcje w okolicy

Podziemna Trasa Tury...

Podziemna trasa Turystyczna imienia Tysiąclecia Państwa Polskiego przebiega pod ulicami Kłodzka.

- 180 m

Twierdza Kłodzka

Wznosząca się w centrum miasta na Górze Fortecznej twierdza, należy do najcenniejszych dzieł nowożytnej architektury obronnej w Polsce

- 215 m

Muzeum Ziemi Kłodzki...

Muzeum Ziemi Kłodzkiej to miejsce dla miłośników kultury i sztuki.

- 283 m

Minieuroland

Minieuroland to Park Miniatur, rozciągający się malowniczo na powierzchni 20 tys. m².

- 2 km

Park Zdrojowy

Polanica-Zdrój to nietypowa miejscowość. Nie ma tu klasycznego rynku, a miejscowość rozbudowała się wokół Parku Zdrojowego, który jest centrum miasta.

- 11 km

Jaskinia Radochowska

Jaskinia Radochowska to jedna z największych i najciekawszych jaskiń w Sudetach.

- 14 km
Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie