Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl

Zamek w Kazimierzu nad Wisłą
2009-09-30 12:24

 

Zamek wzniesiony został w II połowie XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego. Jego rolą była ochrona miasta przed tatarskimi najazdami.

W kolejnych wiekach zamek został rozbudowywany o skrzydła mieszkalne, wieżę obronną i suchą fosę. W XVII wieku podczas potopu szwedzkiego zamek został spalony, a w XX wieku zaczęto prowadzić prace konserwatorskie.

Obecnie ruiny zamku są jednym z punktów zwiedzania podczas pobytu w Kazimierzu nad Wisłą. 
Możliwe jest zwiedzenie dziedzińca zamku, jego piwnic, podgrodzia czy wieży strażniczej. Opłaca się wdrapać na górę zamkową, bo z tarasów widokowych rozpościera się cudowny krajobraz na wijącą się królową polskich rzek i okoliczne zielone wzgórza.

 

5 najlepszych atrakcji Kazimierza Dolnego

 

Na szczycie zamkowego wzgórza wznosi się okrągła wieża z przełomu XIII i XIV wieku. Kamienna, cylindryczna budowla, zwana popularnie Basztą, to jedna z najstarszych murowanych fortalicji w Polsce, a zarazem najdalej na wschód wysunięty obiekt tego typu. Przyjmuje się, że podobnie jak XIII-wieczne założenia obronne Małopolski, pierwotnie otoczona była obwodem umocnień drewnianych lub drewniano-ziemnych, stanowiąc wraz z nimi pierwszy kazimierski zamek.
 

Wieża wzniesiona została z lokalnego kamienia – opoki wapiennej, na planie koła o średnicy 10 m. Jej mury, osiągające w dolnej partii grubość 4 metrów, wznoszą się obecnie na wysokość 20 m. Usytuowany na wysokości 6 m otwór drzwiowy potwierdza możliwość wejścia do niej z poziomu drewnianych umocnień. Nie sposób dziś określić jaki posiadała dach, jednak uwiecznione w najstarszych kazimierskich pieczęciach z XVI i XVII wieku wizerunki „baszty” wskazują, że mogła być przykryta stożkowatym dachem wspartym na drewnianych słupach.
 

Baszta stanowi doskonały punkt widokowy. 
 

Źródło: Zespół zamkowy w Kazimierzu Dolnym

 

Kazimierz Dolny Baszta2 jpg

 

 

 


 

 


 

Atrakcje w okolicy

Kościół farny pod we...

Kościół farny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja Apostoła to najstarsza kazimierska świątynia.

- 144 m

Muzeum Sztuki Złotni...

Muzeum Sztuki Złotniczej znajduje się w budynku z połowy XIX wieku, zostało otwarte w 1979 roku.

- 150 m

Góra Trzech Krzyży

Góra Trzech Krzyży stanowi doskonały punkt widokowy na Kazimierz i Małopolski Przełom Wisły.

- 177 m

Kamienice Przybyłów...

Kamienice powstały w XVII wieku i znajdują się na Rynku kazimierskim. Ich właścicielami byli bracia Mikołaj i Krzysztof Przybyłowie.

- 295 m

Mały Rynek

Mały Rynek znajduje się na południowy-wschód od rynku głównego. Wcześniej zwany był Placem Towarowym lub Tyłem Rynku.

- 299 m

Kamienica Celejowska...

Przy ulicy Senatorskiej znajdują się dwie warte zobaczenia zabytkowe kamienice.

- 380 m
Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie