Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl

Pomnik Ofiar Getta
2009-09-30 12:24

 

Odsłonięty w 1962 r. w 20 - lecie likwidacji żydowskiego getta w Lublinie i zagłady jego mieszkańców w obozach śmierci w: Bełżcu, Sobiborze, Majdanku,

Inskrypcja na pomniku zawiera m.in. fragment wiersza poety Icchaka Kacenelsona: "W każdej garstce popiołu szukam swoich bliskich".

Komunistyczne władze Lublina nie pozwoliły ustawić pomnika na terenie byłego getta, tylko poza jego granicami. Pomnik znajduje się na Szlaku Pamięci Żydów Lubelskich, wraz z innymi zabytkami i miejscami.

 

 


 

 


 

Atrakcje w okolicy

Pomnik Józefa Piłsud...

Pomnik, wykonany wg. przedwojennego projektu, który nie doczekał się realizacji z powodu wybuchu II wojny światowej, wzniesiono dopiero w 2001 r. z in

- 137 m

Pomnik Jana Kochanow...

Przy ul. Narutowicza, obok kościoła pw. MB Zwycięskiej, autorstwa Franciszka Strynkiewicza, postawiony pierwotnie w 1931 r. przed Trybunałem Koronnym

- 383 m

Nowy Ratusz

Powstał na murach zespołu kościelno - klasztornego Karmelitów Bosych, wzniesionego w latach 1613-19 przy dawnym placu Korce (ob. Plac Łokietka).

- 406 m

Brama Krakowska

Uważana za symbol i logo miasta, jeden z najpiękniejszych obiektów w architekturze Lublina, łączy Śródmieście ze Starym Miastem.

- 461 m

Stary Kirkut Żydowsk...

Znajduje się na szczycie wzgórza o nazwie Grodzisko, nazwanego tak z powodu wczesnośredniowiecznej osady i warowni, istniejących tu do XIII w.

- 1 km

Stary Ratusz

Dawny Trybunał Koronny powstał w XV w. pośrodku Rynku, w miejsce drewnianego jako skromna budowla gotycka.

- 1 km
Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie