Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl

Pomnik Jana Kochanowskiego
2009-09-30 12:24

 

Przy ul. Narutowicza, obok kościoła pw. MB Zwycięskiej, autorstwa Franciszka Strynkiewicza, postawiony pierwotnie w 1931 r. przed Trybunałem Koronnym

Wybitny poeta polski (1530- 84) gościł często w Lublinie, szczególnie jako dworzanin wojewody lubelskiego Jana Firleja, zaś będąc sekretarzem królewskim obserwował hołd lenny złożony w Lublinie królowi Zygmuntowi Augustowi 19 lipca 1569 r. przez pruskiego księcia Albrechta Hohenzollerna.

Kochanowski wniósł duży wkład w przygotowanie sejmu w Lublinie, który zaowocował zawarciem Unii Polsko-Litewskiej.

Wydarzenia te opiewał w swoich poematach. Z tych m. in. powodów hitlerowcy polecili zniszczyć pomnik, który na szczęście ukryli polscy patrioci: inż. H. Zamorowski z Urzędu Miasta i kamieniarz S. Lis. W 1951 roku wydobyty z ukrycia obelisk ustawiono na nowym miejscu.
 
Uwaga: na początku 2007 r. przeniesiony okresowo na plac szkolny przy ul. Niecałej. Na pierwotne miejsce powróci po zakończeniu budowy podziemnego parkingu w okolicy Placu Ofiar Getta.

 

 


 

 


 

Atrakcje w okolicy

Pomnik Józefa Piłsud...

Pomnik, wykonany wg. przedwojennego projektu, który nie doczekał się realizacji z powodu wybuchu II wojny światowej, wzniesiono dopiero w 2001 r. z in

- 280 m

Nowy Ratusz

Powstał na murach zespołu kościelno - klasztornego Karmelitów Bosych, wzniesionego w latach 1613-19 przy dawnym placu Korce (ob. Plac Łokietka).

- 336 m

Brama Krakowska

Uważana za symbol i logo miasta, jeden z najpiękniejszych obiektów w architekturze Lublina, łączy Śródmieście ze Starym Miastem.

- 377 m

Pomnik Ofiar Getta

Odsłonięty w 1962 r. w 20 - lecie likwidacji żydowskiego getta w Lublinie i zagłady jego mieszkańców w obozach śmierci w: Bełżcu, Sobiborze, Majdanku,

- 383 m

Wieża Trynitarska w ...

Neogotycka wieża-dzwonnica jest najwyższym zabytkowym punktem wysokościowym Lublina.

- 467 m

Stary Kirkut Żydowsk...

Znajduje się na szczycie wzgórza o nazwie Grodzisko, nazwanego tak z powodu wczesnośredniowiecznej osady i warowni, istniejących tu do XIII w.

- 483 m
Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie