Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl

Nowy Ratusz
2009-09-30 12:24

 

Powstał na murach zespołu kościelno - klasztornego Karmelitów Bosych, wzniesionego w latach 1613-19 przy dawnym placu Korce (ob. Plac Łokietka).

Po zniszczeniu przez wielki pożar w 1803 r. spalone gmachy przejęło miasto i w latach 1827-28 przebudowało ruiny na obecny gmach magistratu. Po zniszczeniach z okresu II wojny światowej został odbudowany w latach 1947-52.

Obecnie jest siedzibą miejskich władz samorządowych, w tym Prezydenta Miasta Lublina. W trakcie przebudowy zaadaptowano dla potrzeb urzędu nawę główną i zachodni rząd kaplic dawnego kościoła. Fasada została przekształcona w stylu klasycystycznym, otrzymała również czterokolumnowy portyk. 

 


 

 


 

Atrakcje w okolicy

Brama Krakowska

Uważana za symbol i logo miasta, jeden z najpiękniejszych obiektów w architekturze Lublina, łączy Śródmieście ze Starym Miastem.

- 56 m

Stary Kirkut Żydowsk...

Znajduje się na szczycie wzgórza o nazwie Grodzisko, nazwanego tak z powodu wczesnośredniowiecznej osady i warowni, istniejących tu do XIII w.

- 150 m

Stary Ratusz

Dawny Trybunał Koronny powstał w XV w. pośrodku Rynku, w miejsce drewnianego jako skromna budowla gotycka.

- 162 m

Wieża Trynitarska w ...

Neogotycka wieża-dzwonnica jest najwyższym zabytkowym punktem wysokościowym Lublina.

- 183 m

Piwnica pod Fortuną

Piwnica pod Fortuną znajduje się w zabytkowej kamienicy (Rynek 8). Należała ona do bogatej i wpływowej mieszczańskiej rodziny Lubomelskich.

- 203 m

Pałac Biskupi

Siedziba Kurii Metropolitalnej powstał w XVIII w. jako rezydencja szlachecka.

- 285 m
Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie