Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl
 
od 3 września w Noclegi.pl
 
ZOBACZ NOWĄ STRONĘ »

 

Ruiny zamku w Rytrze
2009-09-30 12:24

 

Ruiny zamku w Rytrze Stacja Narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla Stacja Narciarska TYLICZ-SKI Ruiny zamku w Rytrze Park Zdrojowy i Pijalnia Wód Mineralnych Stacja Narciarska w Suchej Dolinie Muszyńskie Ogrody Biblijne Ogrody sensoryczne w Muszynie Ruiny zamku w Muszynie CIENIAWA-SKI Góra Parkowa Sankostrada Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką
 

Ruiny zamku w Rytrze znajdują się na wzgórzu na prawym brzegu Popradu.

Zamek powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Pełnił wówczas rolę strażnicy granicznej oraz strzegł traktu handlowego wiodącego doliną Popradu. Czasy świetności zamku przypadają na wiek XIV i XV. W tych czasach przez Rytro często przejeżdżały orszaki królewskie m.in. król Władysław Łokietek udający się na Węgry, jego córka Elżbieta (żona króla węgierskiego Karola Roberta) i Kazimierz Wielki, również królowa Jadwiga zaszczyciła miejscowość swą obecnością w 1384 roku.


Od XVII wieku, zwłaszcza po najeździe na Sądecczyznę księcia Rakoczego, zniszczony zamek popadł w ruinę. Obecnie zachowały się ruiny wieży i resztki muru, prawdopodobnie budynku mieszkalnego.

 

Źródło fotografii: http://www.beskidsadecki.eu/

 

 


 

 


 

Atrakcje w okolicy

Park Zdrojowy i Pija...

Rozwój idei uzdrowiskowego charakteru Piwnicznej-Zdroju doprowadził do utworzenia w mieście Parku Zdrojowego wraz z Pijalnią Wód Mineralnych.

- 5 km

Stacja Narciarska w ...

Obecnie w Suchej Dolinie działa 9 wyciągów narciarskich, ich uzupełnieniem są dwa położone w nieodległych Kosarzyskach.

- 9 km

Stacja Narciarska Dw...

Malowniczo położona Stacja Narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla zalicza się do czołówki najnowocześniejszych ośrodków w Polsce.

- 10 km

Wąwóz Homole

Wąwóz Homole, wyrzeźbiony w wapiennych skałach Małych Pienin, to jedna z największych atrakcji przyrodniczych i geologicznych regionu.

- 14 km

Sądecki Park Etnogra...

Skansen regionalny, prezentujący architekturę drewnianą i tradycyjną kulturę ludową historycznej Sądecczyzny.

- 14 km

Rynek

Centralny plac miasta. W Małopolsce największy po krakowskim. Ma 150 metrów długości i 120 m szerokości.

- 15 km
Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie