Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl
 
od 3 września w Noclegi.pl
 
ZOBACZ NOWĄ STRONĘ »

 

Muzeum Papiernictwa
2009-09-30 12:24

 

Papiernia dusznicka jest jedną z największych atrakcji turystycznych pięknego regionu.

Zapewne nie byłoby młyna papierniczego w Dusznikach, gdyby Chińczycy nie wynaleźli papieru, zaś Arabowie nie sprowadzili ich wynalazku do Europy. Wiodącym tematem naszych wystaw stałych jest zatem historia papieru i sposobu jego wytwarzania na świecie, w Polsce, na Śląsku.

 

Pamiętamy przy tym, że materiału o właściwościach papieru ludzie poszukiwali na długo przed jego wynalezieniem. Chodziło przede wszystkim o możliwość zapisywania informacji. Potem potrzebny był jeszcze sposób na jej powielanie – tak narodził się druk, który również jest obecny w naszej ekspozycji.

 

Wraz z rozwojem metod produkcji, pojawiały się papiery o różnych właściwościach. Znajdowano dla nich kolejne zastosowania. Pokazujemy, co dziś z papieru się wytwarza i… tworzy.  Specjalne miejsce w naszym muzeum zajmuje od niedawna polski pieniądz papierowy oraz sztuka papieru.

 

W dusznickim młynie papierniczym wciąż wyrabia się papier. Nasi papiernicy – tak samo jak ich poprzednicy przez ponad cztery wieki – zanurzają sita w kadzi i odciskają zaczerpniętą warstwę masy papierniczej na chłonącej wodę przekładce. Tak powstaje każdy pojedynczy arkusz.

 

Zwiedzając muzeum na żywo zobaczysz więc, jak wytwarza się papier metodą znaną od średniowiecza. Co więcej – uczestnicząc w warsztatach, samodzielnie wyczerpiesz swoją kartkę. Możesz także wziąć udział w innych praktycznych zajęciach rozwijających kreatywność, oczywiście z wykorzystaniem papieru.

 

źródło: http://muzeumpapiernictwa.pl/

 

 


 

 


 

Atrakcje w okolicy

Dworek Chopina

Miejsce licznych koncertów zdrojowych, koncertów fortepianowych (w 1826 r. koncertował sam mistrz Fryderyk Chopin) oraz przedstawień teatralnych.

- 1 km

Kolorowa Fontanna

Jest to jedna z trzech fontann Parku Zdrojowego i niewątpliwie jedna z największych atrakcji uzdrowiska.

- 2 km

Park Zdrojowy

Polanica-Zdrój to nietypowa miejscowość. Nie ma tu klasycznego rynku, a miejscowość rozbudowała się wokół Parku Zdrojowego, który jest centrum miasta.

- 8 km

Ogród Japoński

Ogród Japoński zlokalizowany jest w miejscowości Jarków, kilka kilometrów na południe od Kudowy-Zdroju.

- 9 km

Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt (919 m n.p.m.) w Górach Stołowych, na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych.

- 10 km

Bazylika w Wambierzy...

Potężna bazylika, będąca perłą wśród okolicznych budowli, nazywana "Dolnośląską Jerozolimą".

- 10 km
Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie