Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl

Studnia Trzech Braci
2017-10-10 15:38

 

Studnia Trzech Braci nawiązuje do legendy o powstaniu miasta.

Legenda o założeniu Cieszyna przez Leszka, Cieszka i Bolka, trzech synów polskiego króla Leszka III jest jedną z wizytówek nadolziańskiego miasta, a tzw. Studnia Trzech Braci jej najbardziej widzialnym elementem.

 
Studnia Trzech Braci nawiązuje do legendy o powstaniu miasta w 810 r. W XIV w. należała do dominikanów, do XIX w. wodę ze studni czerpał browar mieszczański z ul. Śrutarskiej. W 1868 r. ustawiono żeliwną altankę, na której ścianach znajdowały się tablice z tekstem legendy o założeniu Cieszyna w języku łacińskim, polskim i niemieckim. Po 1945 r. tablicę z tekstem niemieckim wymieniono na płaskorzeźbę autorstwa Jana Raszki przedstawiającą spotkanie trzech braci Bolka, Leszka i Cieszka przy źródle.
 
 

 

 


 

 


 

Atrakcje w okolicy

Rynek w Cieszynie

Rynek to najpiękniejszy plac w Cieszynie, powstały pod koniec XV wieku.

- 171 m

Góra Zamkowa

Góra Zamkowa była od wieków miejscem, które wzbudzało różnego rodzaju emocje i zainteresowania.

- 1 km

Leśny Park Niespodzi...

Leśny Park Niespodzianek to jedna z wielu atrakcji Ustronia. Leży on u stóp góry Równica w malowniczej dzielnicy Ustroń Zawodzie.

- 15 km

Kolej Linowa Czantor...

Kolej Linowa Czantoria w Ustroniu – ośrodek narciarski położony w Ustroniu w Beskidzie Śląskim na północnym zboczu Wielkiej Czantorii.

- 15 km

Górski Park Rozrywki...

Górski Park Rozrywki Równica położony jest u szczytu góry Równica o wysokości 885 m n.p.m.

- 16 km

Stacja Narciarska Pa...

Stoki o różnym stopniu trudności, począwszy od polanek dla początkujących, po rynnę snowboardową i trasę dla zaawansowanych.

- 16 km
Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie