Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl
 
od 3 września w Noclegi.pl
 
ZOBACZ NOWĄ STRONĘ »

 

Starodawny Zamek Lubownia
2009-09-30 12:24

 

Olbrzymia twierdza renesansowa mieszcząca bogatą architekturę i pradawną historię.

Nad rzeką Poprad leży zamek kamienny Lubownia. Stanowi on niezwykle cenny zabytek miejscowości Stara Lubownia. W XIV wieku zamek służył, jako miejsce warowne północnej granicy Górnych Węgier. W nim przechowywano klejnoty koronacyjne. W 1768 roku mury zamku stały się więzieniem dla Maurycego Beniowskiego (podróżnika). Rodzina Zamoyskich była w posiadaniu obiektu w latach 1883 – 1944. Następnie prawo własności do zamku przejęło Państwo.

Do zamku prowadzi żelazna kuta brama wjazdowa z połowy XVII w. Następnie na dziedzińcu widoczna jest tablica pamiątkowa z herbem rodu Lubomirskich - starostów, którzy remontowali i rozbudowywali zamek. Dziedziniec składa się z kilku kondygnacji i bastionów. W bastionie wschodnim znajduje się okrągła baszta z XVI wieku. Na jej terenie mieści się wystawa archeologiczna, prezentująca kafle, ceramikę i drobne przedmioty z żelaza.

Broń i historyczne meble rodziny Zamoyskich eksponowane są w Pałacu Lubomirskim, znajdującym się w dolnej części Zamku Lubownia.

Rarytasem architektonicznym zamku jest wieża obronna, która zachowała swoją pierwotną formę.

Źródło fot.: http://slovakia.travel

 

 


 

 


 

Atrakcje w okolicy

Stacja Narciarska w ...

Obecnie w Suchej Dolinie działa 9 wyciągów narciarskich, ich uzupełnieniem są dwa położone w nieodległych Kosarzyskach.

- 12 km

Stacja Narciarska Dw...

Malowniczo położona Stacja Narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla zalicza się do czołówki najnowocześniejszych ośrodków w Polsce.

- 12 km

Ogrody sensoryczne w...

Ogrody zmysłów są mało rozpowszechnionym pomysłem przystosowania parków nie tylko do odpoczynku na łonie natury, ale także do celów terapeutycznych.

- 14 km

Park Zdrojowy i Pija...

Rozwój idei uzdrowiskowego charakteru Piwnicznej-Zdroju doprowadził do utworzenia w mieście Parku Zdrojowego wraz z Pijalnią Wód Mineralnych.

- 15 km

Ruiny zamku w Muszyn...

Ruiny zamku w Muszynie znajdują się na cyplu Pasma Koziejówka, na stromym wzgórzu (popularnie nazwanym Basztą).

- 15 km

Wąwóz Homole

Wąwóz Homole, wyrzeźbiony w wapiennych skałach Małych Pienin, to jedna z największych atrakcji przyrodniczych i geologicznych regionu.

- 15 km
Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie