Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl

Skansen archeologiczny
2009-09-30 12:24

 

Wczesnośredniowieczne grodzisko w obrębie miasta, otoczone wałem i fosą, porośnięte bukowym lasem, skrywające sopockie legendy.

Rezerwat archeologiczno - przyrodniczy położony pomiędzy wąwozami dwóch potoków, rozcinającymi Skarpę Sopocką na zachód od środkowej części ulicy Jana Jerzego Haffnera. Zajmuje porośnięty bukowo - dębowym starodrzewem teren z drewniano-ziemnej warowni, wzniesionej na przełomie VIII i IX w. n.e. i opuszczonej w wieku XI. Na pozostałości grodu składają się: ziemne wały usypane na kształt podkowy, obejmujące grodowy majdan o powierzchni 0,15 ha oraz głęboka na 6 m fosa, broniąca dostępu do warowni od zachodu.

 

180px-Grodziskosopot.jpg

 

Sopocka warownia zaliczana jest przez archeologów do systemu nadmorskich grodzisk strażniczych, zabezpieczających istnienie otwartych osad słowiańskich, licznie powstających od końca VIII w. na obszarach dzisiejszego Gdańska i Gdyni. Straciła na znaczeniu i została opuszczona po powstaniu grodu książęcego w Gdańsku. Z Grodziskiem wiąże się kilka legend, z których najpopularniejsza opowiada o tragicznej miłości córki władcy sopockiego grodu do ubogiego rybaka. Okrutny ojciec, w porywie gniewu, uśmiercił kochanka swej córki wojennym toporem, a zrozpaczona dziewczyna utopiła się w morzu. Po tych wydarzeniach władca popadł w apatię i dopuścił do zniszczenia grodu przez hordy pruskie.

Godziny otwarcia:

  • listopad – kwiecień 10:00 – 16:00
  • maj – październik 10:00 – 18:00
  • poniedziałki nieczynne


Ceny biletów:

  • normalny 8 zł
  • ulgowy 6 zł

 

 


 

 


 

Atrakcje w okolicy

Dworek Sierakowskich

Klasycystyczny dworek Sierakowskich jest jednym z najstarszych zabytków Sopotu. Obecnie siedziba Towarzystwa Przyjaciół Sopotu.

- 1 km

Aquapark Sopot

To miejsce zabawy, śmiechu i wypoczynku dla każdego.

- 1 km

Sopot Wax Museum

Pierwsza tego typu atrakcja w Sopocie. W muzeum znajduje się kilkadziesiąt oryginalnych figur, wyglądających zupełnie jak żywe osoby.

- 1 km

Państwowa Galeria Sz...

W galerii prezentowane są wystawy sztuki współczesnej oraz znakomite kolekcje sztuk różnych epok.

- 1 km

Krzywy Domek

Obiekt ten to wizytówka Sopotu. Symbol świata współczesnego, w harmonijny sposób łączy świat biznesu ze światem kultury i sztuki.

- 1 km

Ulica Monte Cassino

Rewelacyjna ulica Monte Cassino jest najmodniejszym miejscem w całym Trojmieście.

- 1 km
Trwa ładowanie danych
Trwa wyszukiwanie